Tragedia de la casa lui Lucian Bute, ultimele detalii. Ce le cer anchetatorii proprietarilor români

Presa canadiană scrie că Lucian Bute şi soţia sa, Elena, trebuie să le prezinte autorităţilor un raport privitor la securitatea balcoanelor clădirii, unde duminica două persoane şi-au pierdut viaţa.
Filip Stan
08 dec. 2015, 17:05
Tragedia de la casa lui Lucian Bute, ultimele detalii. Ce le cer anchetatorii proprietarilor români

Bute şi soţia sa, Elena Aprozeanu, sunt proprietarii imobilului în care s-a produs tragedia, în noaptea de sâmbătă spre duminică, în care două persoane şi-au pierdut viaţa, iar una a fost grav rănită. Deocamdată nu este clar dacă ei sunt vinovaţi pentru această tragedie, dar presa canadiană scrie că soţii Bute că trebuie să prezinte un raport privitor la securitatea balcoanelor imobilului, a cărui vechime este de 47 de ani.

Potrivit primelor elemente ale anchetei, citate de Le Journal de Quebec, cei trei se sprijineau de balustrada din fier forjat a balconului când aceasta a cedat sub greutatea lor. Victimele sunt de origine amerindiană, aparţinând naţiunii naskapi. Ei veniseră să viziteze un prieten, de aceeaşi origine, care locuieşte într-un apartament de la etajul trei al acestei clădiri. Cei doi decedaţi erau originari din singurul sat naskapi din Quebec, Kawawachikamach. Ei veniseră în primăvară la Montreal, unde urmau cursuri pentru a deveni electricieni.

Citeşte şi Soţia lui Lucian Bute, ANCHETATĂ pentru tragedia din Montreal

Anchetatorii nu au putut explica, deocamdat, circumstanţele producerii dramei şi nu au putut stabili dacă balustrada a cedat din cauza unui gest anume. De altfel, vecinii povestesc că ambianţa era liniştită. Roger Proulx, care locuieşte în clădirea de vizavi, a spus: „Nu dormeam şi n-am auzit nimic. N-a existat vreo ceartă. Îi vedeam adesea fumând pe balcon„.

Citeşte şi Ce riscă Lucian Bute dacă va fi găsit vinovat pentru moartea CHIRIAŞILOR SĂI

Arondismentul aşteaptă acum din partea soţilor Bute un raport evaluând securitatea balcoanelor acestui imobil construit în 1967. Dacă ei nu o vor face, „vom găsi o modalitate să-i constrângem”, a prevenit Michel Seguin, irectorului pentru amenajarea urbană din Lachine, care subliniază că „întreţinerea este de responsabilitatea proprietarului„.

DailyBusiness
Cum alegi un pepene copt fără să îi dai cep. 6 metode prin care te asiguri că o să ai pe masă cel mai dulce şi mai roşu pepene
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, devastatoare la Paris! A făcut furori cu rochia aleasă – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Scandal la Beach, Please! Jandarmii au amendat o trupă celebră pentru limbaj vulgar
Capital.ro
Elena Udrea, devastată. Adio, eliberare din închisoare?! Nu regretă faptele și sfidează justiția
Playtech.ro
Anunţul momentului despre vremea în august! Va fi o lună cum nu am mai avut de ani de zile, spun meteorologii
DailyBusiness
Tupeul nu are limite! Se dă spor de gen la stat. Bărbații sunt plătiți în plus doar pentru că au o femeie în conducere
Adevarul
Moartea suspectă a ministrului Transportului din Rusia, fisura care zguduie sistemul de putere de la Kremlin
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Românii din fotoliile de lux, chemați la arme. Ce prevede noul proiect de lege
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
L-a părăsit când el era plecat de acasă. N-a avut nicio remușcare
kanald.ro
Cine sunt femeile celebre care au fost în viața lui Lucian Viziru. Cel mai dorit burlac din România a cucerit celebrități precum Catrinel Sandu sau Gabriela Spanic
Cancan.ro
Detalii de ULTIMĂ ORĂ: unde a fost văzut Emil Gânj, criminalul Andei
Playsport.ro
Moștenirea între donație și vânzare-cumpărare. Cum lași proprietăți copiilor ca să nu le piardă, simplu și eficient
Capital.ro
Vârsta de pensionare va crește. Bolojan nu mai are răbdare cu românii: Mai există undeva așa?
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Nici că-i pasă de gura lumii. Georgina a postat imagini din vacanța cu Cristiano Ronaldo, la câteva zile după scandalul absenței de la funeraliile lui Diogo Jota
stirilekanald.ro
VIDEO Primul caz de malarie luat din România. Pacientul, internat la Spitalul Victor Babeș
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Ilie Bolojan anunță creșterea vârstei de pensionare. Cum se va calcula pensia
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Producţia de vodcă, în declin. Rușii se dau pe tequila, rom și whisky