Profesor acuzat că primea ţigări de contrabandă în schimbul meditaţiilor

Un profesor din Huşi a primit drept răsplată ţigări de contrabandă pentru că l-a ajutat pe fiul unui patron de restaurant din Vama Albiţa să ia examenul de Bacalaureat. Dascălul a recunoscut în faţa judecătorilor că a primit pachetele cu ţigări contrafăcute.
Filip Stan
26 ian. 2016, 08:35
Profesor acuzat că primea ţigări de contrabandă în schimbul meditaţiilor

Profesorul Daniel Mihu, de la Colegiul Agricol „Dimitrie Cantemir” din Huşi a fost chemat, luni, la audieri de magistraţii de la Judecătoria Vaslui. Acesta este martor într-un dosar în care sunt acuzate mai multe persoane din Huşi, printre care vameşi şi poliţişti de frontieră de trafic de ţigări de contrabandă. 

Profesorul a făcut meditaţii pentru examenul de bacalaureat în schimbul ţigărilor de contrabandă. Dascălul susţine însă că meditaţiile erau gratuite şi, din când în când, primea  ţigări ca o răsplată pentru serviciile sale.

„Eu am oferit meditatiile fara bani, il pregateam pentru bacalaureat. Pregateam mai multi elevi nu doar pe acesta, insa fara bani. Alexandru Costin imi oferea aceste tigari ca o bonificatie. Nu aveau timbru si am dedus ca sunt din dutty free, stiind ca tatal sau are un restaurant in zona Vamii Albita”, a declarat profesorul, potrivit bzv.ro.

Şi alţi doi bărbaţi care lucrau ca zilieri pentru patronul restaurantului din zona Vămii Albiţa, erau recompensaţi tot cu ţigări de contrabandă.

În dosarul ţigărilor de contrabandă sunt implicaţi, Constantin Constantiniu Barca sef de tura in cadrul PTF Albita, Sorin Adrian Codaescu, Lucian Damaceanu, agenti de politie ai aceleiasi structuri , Catalin Cortojan, vames la Biroul Vamal Albita. Aceştia sunt acuzati ca au sprijinit un om de afaceri din Husi care detinea un bar si un restaurant in interiorul PTF Albita sa desfasoare activitati de contrabanda.

Tot in acest dosar au mai fost trimisi in judecata alti trei inculpati pentru aderarea la grupul infractional si distribuire de tigari de contrabanda.

Citeşte şi 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cristiano Ronaldo și-a luat mașină în valoare de peste 1 milion de euro. Ce preferințe a avut fotbalistul
Capital.ro
Se pune poprire pe conturi și salariu. Banca transmite notificări și dă termen de 30 de zile. Românii care trebuie să achite banii de urgență
Playtech.ro
Ce reprezintă stelele unui hotel. Diferenţele clare între o cazare de trei şi patru stele
Adevarul
Cât de mare a riscul ca europenii să intre în război cu Iran: „Trebuie acoperire aeriană, portavioanele vor fi cele ale francezilor și britanicilor”
wowbiz.ro
Tatăl fetei de 18 ani ucise în Bihor, primele declarații după ce presupusul criminal a fost prins. Bărbatul îi acuză pe polițiști: „M-am rugat în genunchi”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Documente secrete despre OZN-uri. Departamentul de Război al SUA a făcut publice imagini și relatări spectaculoase FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi