Percheziţii în Prahova, la firme bănuite de evaziune fiscală

Polițiști din Prahova efectuează, joi, patru percheziții la sedii de firme și la persoane bănuite că ar fi cauzat un prejudiciu de 130.000 de lei prin evaziune fiscală.
Iulian Tudor
04 feb. 2016, 06:09
Percheziţii în Prahova, la firme bănuite de evaziune fiscală

Din cercetări a reieșit că, în perioada 2012 — 2016, persoanele bănuite ar fi creat un circuit financiar fictiv, format din patru societăți comerciale de tip ‘fantomă’, prin intermediul căruia ar fi înregistrat și declarat operațiuni fiscale nereale, cu scopul de a se sustrage de la plata taxelor și impozitelor aferente„, informează Inspectoratul General al Poliției Române.

Prejudiciul cauzat bugetului de stat este estimat la 130.000 de lei.

Patru persoane vor fi conduse la sediul poliției, pentru audieri.

Acțiunea este derulată de polițiștii de investigare a criminalității economice din Prahova, cu sprijinul Direcției Operațiuni Speciale din cadrul IGPR, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Prahova.

CITEŞTE ŞI: Percheziţii la farmacii şi unităţi de oncologie

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Leo de la Kuweit a răspuns zvonurilor despre scandalul cu Robert Lele! Manelistul a negat că ar fi existat vreun conflict între ei
Fanatik.ro
„Să-i spun un secret lui Gigi Becali”. Meme Stoica a reacționat după ce Boutoutaou a fost distrus de patron!
Capital.ro
Un drept pe care multe familii nu îl cunosc. Ce pot solicita rudele după un deces, în funcție de țară
Playtech.ro
Stațiunea din România care rămâne aglomerată și în septembrie. Cât costă cazarea după încheierea sezonului
Adevarul
Cum își răcoreau grecii casele acum 2.000 de ani, fără aer condiționat. Trucurile care funcționează și astăzi
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alexandru Gabriel, un tânăr de 22 de ani din Iași, a dispărut fără urmă. Iubita lui a alertat autoritățile
iamsport.ro
Afacere de milioane de euro între frații Pavăl și Ion Țiriac
MediaFlux
Adio card de sănătate! Milioane de români întâmpină schimbarea chiar începând cu 1 septembrie
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat