Percheziţii în Bucureşti şi alte două judeţe la firme şi persoane suspectate de evaziune fiscală

Poliţiştii din Bucureşti, Ilfov şi Teleorman efectuează percheziţii, joi, la sediile şi punctele de lucru ale unor firme cât şi la 13 persoane suspectate de evaziune fiscală şi care urmează să fie audiate. Prejudiciul total adus statului se ridică la 1,2 milioane de euro.
Filip Stan
17 mart. 2016, 09:12
Percheziţii în Bucureşti şi alte două judeţe la firme şi persoane suspectate de evaziune fiscală

Potrivit Poliţiei Române, administratorii societăţilor comerciale vizate în anchetă ar fi înregistrat în contabilitate operaţiuni comerciale fictive, pentru a nu plăti integral impozitul pe profit şi TVA. Aceştia ar fi fost sprijiniţi în activitatea infracţională de administratori ai unor societăţi comerciale de tip „fantomă”.

Sumele de bani corespunzătoare facturilor emise, peste 20 de milioane de lei, ar fi fost retrase din conturile societăţilor pe care le controlau şi remise reprezentanţilor societăţilor beneficiare„, a aprecizat sursa citată, într-un comunicat de presă.

Administratorii firmelor ar fi produs bugetului de stat un prejudiciu estimate la 5,5 milioane de lei (echivalentul a 1,2 milioane de euro). De asemenea, anchetatorii suspectează că aproape cinci milioane de euro ar fi fost supuşi procesului de spălare de bani.

În urma percheziţiilor vor fi duse la audieri 13 persoane, iar anchetatorii vor ridica documente financiar-contabile, înscrisuri şi alte mijloace folosite în activitatea infracţională.

Percheziţiile sunt făcute de poliţiştii Direcţiei de Investigare a Criminalităţii Economice din Poliţia Română, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
S-au despărțit în urmă cu un an, iar acum mama sportivului face o afirmație șocantă. Rolul jucat de Paula Badosa în viața lui Stefanos Tsitsipas
Capital.ro
Clienții, rugați să plătească doar cu cardul, chiar și sume mici. Magazinul care încearcă să scape de numerar
Playtech.ro
Un călător care a vizitat întreaga lume dezvăluie ţările care l-au dezamăgit. Multe sunt vizitate anual şi de români
Adevarul
Avertisment dur al șefului ROMARM. România nu trebuie să rămână doar „atelier de asamblare” a dronelor
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Fostul jucător din Ștefan cel Mare a spus că ”adevărata” Dinamo nu e echipa din SuperLiga: ”Când jucam acolo, nici nu îmi venea să cred”
MediaFlux
Obligatoriu până la 26 mai 2026! Răsturnare privind decizia ANAF ca persoanele fizice cu venituri din drepturi de autor să emită facturi
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi