Managerul Sălii Palatului: Ministrul Diaconu m-a somat să demisionez

Managerul Sălii Mari a Palatului, Cătălin Iliescu (PDL), susţine că ministrul Culturii, liberalul Mircea Diaconu, l-a "somat" să demisioneze din funcţie, deşi el a câştigat postul prin concurs, şi nu în urma unei numiri politice.
Romania TV
12 mai 2012, 12:06
Managerul Sălii Palatului: Ministrul Diaconu m-a somat să demisionez

„Incompatibilul Mircea Diaconu, membru al PNL, numit ministru al Culturii în deja compromisul Guvern Ponta m-a somat să-mi dau demisia din funcţia de manager al Sălii Mari a Palatului deşi eu ocup această funcţie prin concurs şi nu în urma unei numiri politice. În caz contrar, m-a ameninţat că mă demite el. El, urmăritul penal”, susţine Cătălin Iliescu, într-un comunicat.

Democrat-liberalul, care este şi candidatul PDL la Primăria Sectorului 2, susţine că „motivele şantajului politic pe care îl practică incompatibilul şi urmăritul penal Mircea Diaconu” asupra sa nu au nicio legătură cu activitatea managerială pe care o desfăşoară.

„Urmăritul penal nu mi-a reproşat absolut nimic, profesional. Singura lui preocupare faţă de mine o reprezintă apartenenţa mea la Partidul Democrat Liberal. Îi reamintesc acestui membru al deja compromisului Guvern Ponta faptul că, dacă cineva ar trebui să-şi dea demisia, acela ar fi chiar el însuşi! Motivele sunt clare: personajul este urmărit penal şi se află în proces la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie pentru conflict de interese. Cauza: personajul şi-a numit soţia în funcţia de regizor la teatrul pe care el îl conducea. Acest membru al PNL este şi incompatibil deoarece a deţinut, simultan, calitatea de senator şi funcţia de director de teatru. Mircea Diaconu este clona perfectă a şefului lui de partid, Crin Antonescu. Singura lui preocupare, ca ministru, este să pună în practică celebra expresie a acestuia: când vom veni noi la putere, vom da afară şi femeile de serviciu”, adaugă Iliescu.

El îi transmite ministrului că nu îşi va da demisia.

„Îl anunţ public pe acest urmărit penal că nu îmi voi da demisia doar pentru că el este dornic să intre în graţiile lui Crin Antonescu prin aplicarea doctrinei PCR, actualmente PNL: cine nu este cu noi, este împotriva noastră”, declară democrat-liberalul.

Cătălin Iliescu menţionează că el conduce această instituţie din anul 2010 şi că, la preluarea Sălii Palatului, situaţia financiară a acesteia era precară, iar poziţia ei, de instituţie de cultură, era subapreciată.

„În timpul mandatului meu, am reuşit să aduc instituţia pe profit, am făcut investiţii, am introdus Sala Palatului în circuitul internaţional, fapte probate public prin toate evenimentele de calitate care se desfăşoară frecvent în instituţie. Manifestări cunoscute nu doar de marea majoritate a bucureştenilor, dar şi de oamenii din ţară”, mai susţine Iliescu.

DailyBusiness
Coaliția, blocată pe pensiile speciale și reforma administrației. Bolojan și Grindeanu discută separat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Gigi Becali, reacție fulger după ce FCSB a pierdut marca definitiv în procesul cu Steaua! Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu a luat decizia. Anunț despre alegerile pentru Primăria Capitalei din 7 decembrie
Playtech.ro
Ce sunt petele negre care apar mereu pe trotuarele din România? Sigur le-ai observat
Adevarul
Haos la sucursalele Intesa Sanpaolo Bank: Clienții nu-și pot încasa salariile, iar antreprenorii nu pot face plăți
wowbiz.ro
Simona este doctorița româncă găsită carbonizată în Franța! Propriul fiu ar fi ucis-o, apoi a dispărut. Autoritățile l-au dat în urmărire
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
Are 87 de meciuri pentru România, dar Gigi Becali nu l-a mai luat la FCSB pentru că ”avea probleme cu băutura”! Acum recunoaște: ”Are dreptate!” / ”M-am ascuns bine”
MediaFlux
Un milion de clienți pentru Hidroelectrica. Anunț important privind facturile și contractele la energie
stirilekanald.ro
ATAC la GRANIȚĂ! România a ridicat avioane de luptă! Breaking news
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai