Peste 3000 de studenţi din Regie protestează, marţi, împotriva legii antifumat

Peste 3.000 de studenţi, care sunt cazaţi în Regie, protestează marţi în Capitală, pentru că nu mai pot fuma în campusul studenţesc nici măcar în afara clădirilor, aceştia cerând amendamente pe legea antifumat, au declarat pentru MEDIAFAX reprezentanţii studenţilor.
Marius Neagu
28 mart. 2016, 14:33
Peste 3000 de studenţi din Regie protestează, marţi, împotriva legii antifumat

Peste 3.000 de studenţi ai Universităţii Politehnice, cazaţi în Regie, vor ieşi marţi în stradă la ora 14:00 în semn de protest faţă de restricţiile legii antifumat.

Protestul va avea loc pe Splaiul Independenţei, la jumătatea drumului dintre staţiile de metrou Petrache Poenaru şi Grozăveşti, a declarat pentru Mediafax Răzva Florea, preşedintele Asociaţiei Studenţilor din Ingineria Sistemelor Biotehnice Bucureşti.

Având în vedere că legea interzice fumatul în instituţiile de stat, studenţii nu au voie să fumeze nici măcar în parcul Regiei.

„Au fost persoane care au fost amendate pentru că au fumat în Regie. Noi sperăm să se poată aduce amendamente pe lege, să nu mai fim nevoiţi să ieşim până pe Splai ca să fumăm. Sunt şi alte campusuri studenţeşti din ţară care se confruntă cu aceeleaşi probleme”, a spus Florea.

CITEŞTE ŞI Un senator propune modificarea legii antifumat pentru ca fumatul să fie permis pe terase şi în cazinouri

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Atac nuclear la Nicușor Dan după ce a trimis „Legea Novak” la CCR: „Este anti-român! Sunt siderat!”
Capital.ro
Raportul CSAT din 2024. De ce s-au anulat alegerile? Ce spune despre Călin Georgescu și Rusia
Playtech.ro
Cât va costa impozitul pentru un apartament de 50, 75 sau 90 de mp în Bucureşti: lista sumelor din 2026
Adevarul
Raportul CSAT despre anularea alegerilor din 2024 ajunge în Parlament. Ce spune despre Rusia și campania lui Călin Georgescu
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Jurnalista Simona Popescu s-a stins din viață! Aceasta a pierdut lupta cu o boală nemiloasă, la doar 59 de ani
iamsport.ro
Reacție furioasă în emisiunea lui Radu Naum: ”Avem nevoie de un Recorder în fotbalul românesc”
MediaFlux
Ozempic și alte medicamente minune de slăbit ar duce la orbire. Proces colectiv uriaș în SUA
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde