Cristian Pîrvulescu: Politicienii, împotriva moscheii pentru a câştiga voturi din curentul islamofob

Ideea construirii moscheii în Bucureşti a fost aspru criticată de către mai mulţi politicieni, între care şi doi candidaţi la alegerile locale. Politologul Cristian Pîrvulescu crede că aceasta este o modalitate inspirată de la politicienii din afară, crezând că astfel vor câştiga voturi, potrivit Ziarului Ring.
Romania TV
05 apr. 2016, 08:29
Cristian Pîrvulescu: Politicienii, împotriva moscheii pentru a câştiga voturi din curentul islamofob

Un număr mare de politicieni au criticat proiectul ce prevede construirea unei moschei în capitală de către autorităţile turce. Preşedintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, a declarat că autorităţile de la Bucureşti ar trebui să respingă proiectul dacă această instituție religioasă și culturală ar putea servi altor scopuri. El a fost urmat de candidatul PNL la Primăria Capitalei, Ludovic Obran, care a spus sec „Nu voi autoriza această moschee”. De asemenea, ultima care a făcut o declaraţie în acest sens a fost Laura Chiriac, candidată ALDE, care a afirmat:”Ca viitor primar al sectorului 1, mă voi opune construirii unei moschei în sectorul nostru”.

Politologul Cristian Pîrvulescu crede însă că aceste declaraţii au ca scop câştigarea voturilor. „Deja sentimentul islamofob a fost puternic sădit în imaginarul românesc pe fondul crizei refugiaţilor. Scandalul nu este nou, el a fost relansat după declaraţiile liderului turc Erdogan făcute în timpul vizitei preşedintelui Iohannis în Turcia, când a anunţat că există toate condiţiile pentru construirea acestei moschei. Declaraţiile despre care vorbim (n.r. – ale politicienilor liberali) sunt făcute în contextul precampaniei pentru alegerile locale. Aşadar, ei încearcă să preia votul islamofob. Doamna Chiriac candidează în sectorul 1 şi încearcă să folosească fricile. Nu ştiu dacă asta îi va aduce voturi, dar cu siguranţă va întări curentul islamofob, care are consecinţe greu de măsurat în acest moment”, declară el.

Laura Chiriac îşi argumentează afirmaţia spunând că „Momentul este unul cât se poate de nepotrivit, pe fondul crimelor comise de terorişti în numele unor interese care nu au nimic de-a face cu religia. Grupările teroriste de tipul «frăţii musulmane» tind să se extindă în această parte a Europei, inclusiv în România. (…) Moscheile din marile oraşe ale lumii au fost capturate de terorişti”. Politologul Cristian Pîrvulescu nu este însă de acord cu ceea ce a argumentat aceasta, spunând că nu există o legătură între o moschee ridicată de turci şi atentatele teroriste din Europa. „Ce legătură ar fi între atentate şi moschee? Aceasta nu ar fi făcută de cei din Arabia Saudită sau cu fonduri de acolo, ci de turci. Deja avem moschei turceşti în România şi nimeni nu face vreo legătură între islamul turcesc şi atentatele teroriste. Turcia este ea însăşi victima acestor atentate, unele de inspiraţie islamistă, astfel încât o astfel de asociere ar fi o eroare. Pe de altă parte, pentru mulţi care nu reflectează asupra situaţiei, atentatele teroriste sunt legate, pur şi simplu, de islam, iar într-un an electoral riscurile sunt de creştere a tendinţei antimusulmane”, mai spune el.

Sociologul Alfred Bulai a analizat şi el aceste declaraţii şi crede că nu se pune problema unui curent de opinie antimusulman.  „Toleranţa românilor faţă de alte etnii, de alte religii este mult mai mare decât în alte zone pentru că, istoric, noi nu avem un background atât de naţionalist. La începutul secolului XX, în Iaşi erau mai mulţi evrei decât români. În Bucureşti, doar 65% erau români. Îl avem preşedinte pe Iohannis. Doamna Kovesi nu are un nume tocmai moldovenesc, iar în sondaje este ultraapreciată. Nu uitaţi că singurul politician pentru care românii au ieşit în stradă se numeşte Raed Arafat. Aşa că nu avem de ce să credem că ar exista un filon naţionalist”, declară acesta.

De asemenea, sociologul spune că „Pe fondul întâmplărilor din Europa există un anumit gen de vigilenţă, de reacţie negativă, inclusiv în România. Politicienii care merg pe această formulă nu au însă prea multe şanse de izbândă.”

DailyBusiness
Cum să slăbești dacă ai peste 50 de ani. Ce este și cum funcționează dieta inversă
Spynews
Soțul Cristinei Spătar, declarație de iubire pentru vedetă! Cât de îndrăgostit este Vicențiu Mocanu: „Cât timp ne ținem de mână...”
Bzi.ro
Andreea Esca, apariție de senzație în costum de baie! Prezentatoarea TV se antrenează cu campioana – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Procesul care îl poate ruina pe Klaus Iohannis, blocat de o manevră. Ce a cerut moștenitoarea casei din Sibiu în instanță
Capital.ro
Statul ia banii românilor. S-a dat termen limită pentru cetățeni. NU puteți depăși 21 iulie 2025 sub nicio formă
Playtech.ro
Șoferii care nu-și plătesc amenzile riscă să rămână fără permis. Noi sancțiuni pregătite pentru românii datornici
DailyBusiness
500 de lei de la stat pentru chirie. Ce trebuie să faci ca să primeşti toţi banii
Adevarul
Fost ofițer SRI, despre o tehnică inedită de vânzare a apartamentelor: „Sunt chestii psihologice la care noi, într-adevăr, răspundem”
wowbiz.ro
Mama Andei, tânăra ucisă și incendiată de Emil Gânj, primește amenințări halucinante de pe un cont cu numele criminalului din Mureș. Femeia se teme că va sfârși la fel ca fiica ei: „Îmi e foarte frică”
Spynews
Alex Marcu, mesaj tulburător după moartea Teodorei Marcu: ”Eu sunt tatăl...” | FOTO
Spynews
Cu ce se ocupă Ioana Ignat, după despărțirea de Sebastian Dobrincu. Cum își petrece timpul îndrăgita cântăreață: „Ești mai responsabil”
Evz.ro
Energia poate fi mai ieftină! Ce sunt tarifele dinamice și la ce ajută
Ego.ro
Ce au observat experții, la aparițiile fiului cel mic al lui Kate Middleton și al Prințului William
Prosport.ro
Prințesa Kate Middleton a purtat, la câțiva metri de Simona Halep, o bijuterie primită cadou de la Prințul William acum 11 ani
kanald.ro
Preț carburanți joi, 17 iulie 2025: Prețul la benzină scade! La cât a ajuns azi litrul
Cancan.ro
Oficialul cu reputație de gigolo, prins în flagrant! Amanta unui ministru zboară cu avionul militar la… manichiură!
Playsport.ro
Toate restricțiile medicale ale șoferilor, notate pe permisul de conducere. Noutăţi în Codul Rutier de care trebuie să ai habar
Capital.ro
Se schimbă banii. EURO se transformă. Se aplică în toate statele membre UE
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cea mai frumoasă fotbalistă a României, în costum de baie la petrecerea burlăcițelor
stirilekanald.ro
Stegarul Dac, pe moarte în închisoare, la Penitenciarul Rahova! Strigătul disperat de ajutor al soției sale: „Arată și miroase a moarte”
Horoscop 14 iulie 2025: Norocul a dat peste Scorpioni! Au primit o veste care le va schimba complet viața
MediaFlux
Lovitură de la UE pentru România. Pierdem accesul la fonduri esențiale
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Statul român își lasă activele să putrezească: pierderi certe de 140 milioane lei și risc de 9 miliarde. Cine e de vină?