PANAMA PAPERS: Baronii drogurilor, clienţi ai cabinetului de avocaţi Mossack Fonseca

Cabinetul de avocatură Mossack Fonseca din Panama, aflat în centrul scandalului "Panama Papers", are printre clienți și baroni ai drogurilor sau persoane și companii care fac obiectul unor sancțiuni europene sau americane, relatează miercuri Süddeutsche Zeitung, citat de Agerpres.
Romania TV
06 apr. 2016, 12:07
PANAMA PAPERS: Baronii drogurilor, clienţi ai cabinetului de avocaţi Mossack Fonseca

Cotidianul german, aflat, alături de alte instituții media internaționale, la originea dezvăluirilor, susține că pe lista de clienți ai cabinetului figurează „traficanți de droguri din Mexic, Guatemala și Europa de Est” care sunt supuși sancțiunilor.

„Un finanțator probabil al Hezbollah, persoane care susțin programele nucleare iranian și nord-coreean și doi presupuși susținători ai președintelui din Zimbabwe, Robert Mugabe”, apar de asemenea în aceste fișiere, continuă publicația, fără a preciza totuși identitatea persoanelor sau a companiilor vizate.

„Cel puțin 22 de persoane și cel puțin 24 de companii” cu care Mossack Fonseca a făcut afaceri s-au aflat sau se află pe liste vizate de sancțiuni americane sau europene, conform aceleiași surse, informează Agerpres.

Süddeutsche Zeitung adaugă faptul că, în unele cazuri, colaborarea s-a încheiat înainte ca sancțiunile să intre în vigoare, dar că în alte cazuri aceasta a continuat de-a lungul anilor.

Citeşte şi Şeful ANAF şi al Oficiului pentru Combaterea Spălării Banilor, audiaţi pe tema „Panama Papers”

În prezent, patru companii cu sediul în Seychelles fac obiectul unor sancțiuni ale SUA și toate au fost, „cel puțin o perioadă de timp”, create sau administrate de cabinetul de avocatură panamez. În Insulele Virgine, 15 firme sunt supuse unor sancțiuni americane, iar șase dintre ele au fost înregistrate sau administrate de Mossack Fonseca.

Cotidianul francez Le Monde a divulgat deja în cadrul acestei anchete jurnalistice că regimul sirian a putut să ocolească sancțiunile internaționale și să își finanțeze mașina de război datorită, printre altele, a trei firme paravan cu sediul în Seychelles.

Ancheta, care se bazează pe documente provenite de la cabinetul de avocatură panamez, a dezvăluit existența unor averi în paradisuri fiscale pe numele a 140 de responsabili politici sau personalități de prim-plan.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Despărțire șoc în România. O fostă handbalistă a divorțat după 7 ani de căsătorie
Capital.ro
Regulă pentru românii care stau la bloc. Costul nu îl plătește președintele. Îl plătim TOȚI!
Playtech.ro
Pensionarii nu mai primesc ajutorul de la stat înainte de Paşte. Ar fi trebuit să li se ofere 200 de lei în plus
Adevarul
Coșmarul unui cuplu care a plătit 6,5 milioane de euro pentru casa visurilor și a abandonat-o după doar o lună: „Au fost lăsate numeroase capcane”
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața după ce a mâncat cina altcuiva. S-a sufocat și nu a mai putut fi salvat
iamsport.ro
Peste Hagi și Balaci. Colegul care l-a impresionat cel mai mult pe Bumbescu: ”Era extraordinar!”
MediaFlux
Trecerea la ora de vară crește riscul de AVC și infarct! Avertismentul unui doctor începând de duminică, 28 martie
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj