Sforăi? Iată ce boli poţi avea

Daca sforai in timpul somnului, probabil te gandesti ca este doar un obicei jenant si enervant. In realitate, insa, sforaitul poate conduce la cateva boli foarte serioase. De aceea este indicat sa ceri sfatul medicului daca sforai.
Alina Costache
15 apr. 2016, 19:26
Sforăi? Iată ce boli poţi avea

Boli cardiovasculare

Apneea in somn este strans legata de bolile cardiovasculare – hipertensiune arteriala, probleme coronariene – care, in final sa conduca la infarct.

De asemenea, intensitatea sforaitului are legatura cu riscul de ateroscleroza carotida. Cu cat sforai mai mult si mai puternic noaptea, cu atat creste riscul de a face infarct in timpul somnului.
Oamenii care sforaie au probleme si cu ritmul cardiac. Cei care sufera de apnee in somn sunt predispusi unor episoade de fibrilatie atriala, cea mai comuna forma de aritmie.
 
Reflux gastroesofagian

Refluxul gastroesofagian este foarte des intalnit in randul persoanelor care sufera de apnee in somn. Tulburarea apare din cauza modificarilor in functionarea organismului, mai exact a modului in care gatul “se inchide” in timp ce aerul circula inainte si inapoi in timpul somnului. In acest fel se produce presiune asupra stomacului, iar o parte din continutul sau poate ajunge inapoi in esofag. Atat apneea in somn cat si refluxul gastroesofagian au fost puse pe seama kilogramelor in plus, astfel ca slabirea poate ajuta la ameliorarea simptomelor.

Citeste mai mult pe sfatulparintilor.ro

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
El e bărbatul prins cu focuri de armă, în timpul unei acțiuni de amploare, în București. Tatăl lui e un fost şef din serviciul secret al MAI
Fanatik.ro
Dănuț Lupu, viral de ziua lui Gică Hagi: „Dacă la mașini e Mercedes și restul, la fotbaliști români avem Dobrin și restul!”. Exclusiv
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. S-a stins una dintre figurile marcante ale țării. Lasă în urmă o mare moștenire artistică
Playtech.ro
Semne că centrala termică nu funcționează corect și consumă mai mult gaz
Adevarul
Un pensionar a fost chemat în instanță după ce și-a cumpărat umbrele de pe Temu: confuzia care i-a adus probleme
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„Drum lin către stele, frățiorul meu!” Mesajul plin de durere postat de fratele lui Edi, tânărul de 16 ani care și-a pierdut viața în urma accidentului din Suceava
iamsport.ro
Fotbalistul pe care Mircea Lucescu îl vrea cu orice preț la echipa națională. FRF i-ar fi oferit avantaje financiare
MediaFlux
Guvernul schimbă iar plățile pentru TVA. Noi măsuri intră în vigoare la 1 martie
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil