Traian Băsescu îi acuză pe cei care administrează Sănătatea de „ticăloşie” şi „incompetenţă”

Fostul preşedinte a publicat pe Facebook un mesaj extrem de dur la adresa celor care administrează sistemul de sănătate din România. Fostul şef de stat scrie că, în opt ani de zile, mii de români şi-au pierdut viaţa în spitale din cauza infecţiilor nosocomiale. "A fost nepăsare, a fost corupție, a fost ticăloșie, a fost incompetență sau au fost toate la un loc?", se întreabă Băsescu.
Iulian Tudor
25 apr. 2016, 13:58
Traian Băsescu îi acuză pe cei care administrează Sănătatea de

Ministrul Sănătăţii, Patriciu Achimaş Cadariu, declara, nici mai mult nici mai puţin, că va declanşa o anchetă pentru a afla situaţia infecţiilor nosocomiale din spitale. Domnule ministru, în anul 2008, Comisia Prezidențială pentru Analiza și Elaborarea Politicilor de Sănătate, condusă de Prof. Cristian Vlădescu, sublinia la pag. 34 a Raportului, citez: „infecțiile nosocomiale revin periodic, cu consecințe care merg pînă la decesul pacienților și în special al celor mai sensibili, nou născuți și vîrstnici”.

Oare de ce cei care au administrat sănătatea în ultimii opt ani, de la manageri de spitale la miniștri, au evitat să acționeze pentru corectarea situației? În opt ani, mii de români și-au pierdut viața în spitale din cauza infecțiilor nosocomiale. A fost nepăsare, a fost corupție, a fost ticăloșie, a fost incompetență sau au fost toate la un loc?

P.S. Nu acuz cadrele medicale, ci pe cei care administrează sănătatea„, a scris Traian Băsescu, pe Facebook.

Ministrul Sănătății, Patriciu Achimaș Cadariu, a anunțat că, în cursul zilei de marți, va fi lansat un program privind infecțiile nosocomiale. „Infecțiile nosocomiale sunt un punct important, care a derivat din Colectiv și pe care ni l-am asumat în programul de guvernare. Marți vom lansa acest program„, a declarat ministrul Sănătății.

El a amintit că au fost făcute evaluări interjudețene ale spitalelor, iar la comparația cu cele intrajudețene s-au observat „diferențe importante”.

Am făcut o evaluare interjudețeană, consecutiv celei intrajudețene prin inspecția sanitară, am verificat, am format grupuri de inspectori din două județe care au verificat un al treilea județ și le vom prezenta prin comparație cu ce s-a întâmplat la inspecția intrajudețeană. Sunt diferențe importante. Pe de altă parte, am trimis un chestionar principalelor 100 de spitale cele mai expuse la infecții tocmai pentru a evalua situația, pentru a vedea ce lipsește”, a explicat demnitarul.

Potrivit acestuia, „este responsabilitatea spitalelor, prin lege”, de a-și rezolva problema infecțiilor nosocomiale.

Ministrul Sănătății a precizat că, având în vedere că în România numărul epidemiologilor este insuficient, vor fi organizate cursuri de pregătire pentru medicii din spitale care sunt responsabili de infecțiile nosocomiale.

Având în vedere că nu avem suficienți epidemiologi, vom organiza cursuri de pregătire pentru mai multe categorii de medici, cei care sunt în spitale și sunt responsabili de infecțiile nosocomiale, pentru a ști să le indentifice, să le pună în evidență, să parcurgă toate detaliile. Facem ceea ce se numește maparea nevoilor în sănătate. Este o condiționalitate și este modalitatea prin care putem debloca fondurile nerambursabile europene pentru spitalele regionale„, a mai declarat Patriciu Achimaș Cadariu.

DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Locul din România unde poți schia chiar și vara. Ideea a fost „furată” din Danemarca
Capital.ro
FUGE George Simion? Cutremur total în România fix după alegeri: Este nevoit...
Playtech.ro
Al doilea sfinx al României, un colos necunoscut din Munții Buzăului. Locul are o energie aparte, spun turiştii
DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Adevarul
Când și cum a fost racolată jucătoarea de tenis Alexandra Iordache de mafia pariurilor. Fostul său antrenor a dat totul în vileag
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Vremea se răcește brusc. Un ciclon tranversează România de la vest la est
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Ultima oră! Jean Vlădoiu a făcut infarct! În ce stare se află fostul jucător de la Dinamo și Steaua
Cancan.ro
Câștigătorul Asia Express 2025 a băgat divorț! CANCAN.ro are toate detaliile
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Marele actor de care România s-a despărțit în lacrimi. A fost cel mai îndrăgit. Nu poate fi uitat
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Doi români plâng moartea fiului lor. Tânărul de 20 de ani a fost ucis cu sânge rece, pe o stradă din Italia: "De ce l-au omorât pe el? Fiul meu nu se va mai întoarce"
Când se măresc alocațiile copiilor. Ce trebuie să știe toți părinții
MediaFlux
Temeri în creștere în Europa și SUA: „Un nou război mondial este foarte probabil”
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Legendarul Skype a încetat oficial să funcționeze: cum să salvezi chat-urile și fișierele