Geoană, în cărţi pentru şefia Comisiei de politică externă din Senat

Senatorul independent Mircea Geoană ar putea prelua şefia Comisiei de politică externă din Senat, după numirea actualului preşedinte al comisiei, social-democratul Titus Corlăţean, în funcţia de ministru al Justiţiei, au declarat vineri surse parlamentare.
Romania TV
18 mai 2012, 10:50
Geoană, în cărţi pentru şefia Comisiei de politică externă din Senat

Conform surselor citate, cel mai probabil, la prima şedinţă a conducerii Senatului, care va avea loc luni, Mircea Geoană va fi propus pentru a prelua şefia Comisiei de politică externă.

Mircea Geoană şi-a dorit să ajungă la conducerea acestei comisii, au declarat pentru MEDIAFAX surse parlamentare, care au relatat că susţinerea din partea celorlalte partide pentru a primi acest post a fost discutată încă de la votul moţiunii de cenzură la adresa Guvernului Ungureanu.

Comisia de politică externă a Senatului a fost condusă din 2008 de social-democratul Titus Corlăţean, actual ministru al Justiţiei.

Senatorul Mircea Geoană a fost preşedinte al Senatului din 2008 până în 2011, când grupul parlamentar social-democrat i-a ridicat sprijinul politic, în urma votului, locul său fiind luat de senatorul PDL Vasile Blaga.

Surse din PSD declarau, în 28 aprilie că Mircea Geoană ar fi adus cinci voturi la moţiunea de cenzură care a dus la căderea Guvernului Ungureanu.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Un fotbalist de la Naționala României a devenit tată a doua oară! S-a căsătorit vara trecută cu soția lui
Fanatik.ro
Ce nereguli a scos la iveală ultimul control de audit la STB: datorii mascate și „risc de fraudă la intervenția directorilor”
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. S-a stins una dintre figurile marcante ale României. Lasă în urmă o mare moștenire artistică
Playtech.ro
Punctele de stabilitate în 2026. Cum îţi cresc pensia şi cine beneficiază de ele
Adevarul
STENOGRAME Angajații CFR acuzați de mită s-au consultat cu ChatGPT înainte de audieri. „Vrei să îți spun cum să răspunzi?”
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 66 de ani a ajuns la spital după ce a fost despicat cu... Vezi mai mult
iamsport.ro
Scene neverosimile în SuperLiga: un jucător s-a supărat că echipa sa a câștigat! A alergat plângând la vestiar și a avut o ieșire nervoasă: 'Cum e posibil?!'
MediaFlux
Statul caută bani ca să dea ajutorul pentru pensionari. Ministrul Finanțelor anunță când se ia decizia
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil