Un şef din cadrul IPJ Prahova nu poate justifica peste 350.000 de lei din avere

Inspectorii Agenţiei Naţionale de Integritate (ANI) au verificat averea comisarului-şef Gheorghe Vlăsceanu, şeful Serviciului pentru Acţiuni Speciale din Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Prahova şi au constatat că nu poate justifica peste 350.000 de lei. Curtea de Apel Ploieşti a fost sesizată pentru a face verificări.
Iulian Tudor
29 iun. 2016, 10:52
Un şef din cadrul IPJ Prahova nu poate justifica peste 350.000 de lei din avere

Inspectorii de integritate au constatat diferenţe semnificative între veniturile pe care le-a realizat în mod legal comisarul-şef Gheorghe Vlăsceanu şi bunurile pe care le-a cumpărat. Astfel, în perioada 15 martie 2002 – 31 decembrie 2012, Gheorghe Vlăsceanu a dobândit active patrimoniale cu 352.414 lei mai scumpe decât veniturile încasate legal.

„În cauzã, Agenţia Naţionalã de Integritate a sesizat Comisia de cercetare a averilor din cadrul Curţii de Apel Ploieşti, în vederea începerii acţiunii de control cu privire la modificãrile patrimoniale intervenite şi veniturile realizate în perioada exercitãrii funcţiei, de cãtre Vlăsceanu Gheorghe”, potrivit unui comunicat emis de ANI.

Gheorghe Vlăsceanu ocupă funcţia de şef al Serviciului pentru Acţiuni Speciale din cadrul IPJ Prahova. Potrivit declaraţiei de avere depusă în anul 2015, acesta deţine patru terenuri intravilane, dintre care trei sunt obţinute în 2008, prin donaţie. În aceeaşi declaraţie mai sunt consemnate trei apartamente, o casă de locuit şi o casă de vacanţă. Unul dintre apartamentele menţionate în declaraţia de avere este obţinut în 2008, prin donaţie. De asemenea, Vlăsceanu a mai notat că deţine trei autoturisme pe numele său, Skoda Octavia (2004), Volkswagen (2002) şi Opel Corsa (2001).

Gheorghe Vlăsceanu a fost acuzat la Parchetul de pe lângă Tribunalul Prahova de subalternii săi, luptătorii SAS, că i-a obligat să presteze munci de zidari, salahori şi alte lucrări de construcţii pentru renovarea sediului, în detrimentul pregătirii fizice pe care o fac poliţiştii de la trupele de intervenţie specială.

ANI a făcut verificări şi în cazul subinspectorului de poliţie Gheorghe Petru Giurgi, de la Poliţia de Frontieră Maramureş, constatând că nu poate justifica aproape 160.000 de lei din avere.

„Agenţia Naţională de Integritate a constatat existenţa unei diferenţe nejustificate, în cuantum de 159.216 lei, între averea dobânditã şi veniturile realizate în perioada 1 noiembrie 2007 – 31 decembrie 2013 de cãtre Giurgi Gheorghe Petru”, potrivit sursei citate.

În cazul lui Petru Giurgi va face verificări Comisia de cercetare a averilor din cadrul Curţii de Apel Cluj.

ANI a sesizat şi Agenţia Naţională de Administrare Fiscală, pentru o psoibilă încălcare a dispoziţiilor Codului Fiscal şi Codului de Procedură Fiscală, întrucât anumite venituri ale persoanelor evaluate ar putea proveni din prestarea unor activităţi artistice care nu au fost declarate în vederea impozitării.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Gigi Becali a dezvăluit ce planuri are cu Mirel Rădoi pentru sezonul viitor: „Mi-a arătat contractul”
Capital.ro
Regulă pentru președinții asociațiilor de proprietari. Proprietarii de apartamente pot face contestație
Playtech.ro
Ce se face în sâmbăta de dinainte de Florii pentru belșug în casă. Obiceiul strămoşesc de care mulţi au uitat
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Banciu cere desființarea unei echipe din SuperLiga: ”O chestiune de prioritate națională, ai dovada clară!”
MediaFlux
Persoana secretă din spatele lui Donald Trump. I-a șocat pe toți când l-a comparat pe președintele SUA cu Iisus Hristos VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj