Sondaj de opinie: Germanii se tem cel mai mult de atacuri teroriste şi de extremism politic

Atacurile teroriste, extremismul politic și tensiunile legate de migrație sunt cele mai mari temeri ale germanilor, potrivit unui sondaj anual publicat marți la Berlin, relatează DPA, citată de Agerpres.
Iulian Tudor
12 iul. 2016, 12:05
Sondaj de opinie: Germanii se tem cel mai mult de atacuri teroriste şi de extremism politic

Aproape trei sferturi dintre germanii chestionați (73%) au afirmat că sunt speriați de amenințarea terorismului, acesta revenind pentru prima dată în 25 de ani pe primul loc între temerile germanilor, potrivit sondajului realizat de societatea de asigurări R+V. În 2015, amenințarea terorismului se afla pe locul al treilea pe lista temerilor locuitorilor din Germania.

Conform sondajului, 68% dintre germani se tem de opiniile politice radicale, în timp ce 67% de tensiunile sociale legate de migrație, informează Agerpres.

Lista cu temerile germanilor reflectă situația politică în urma atentatelor teroriste comise în Europa. Mai mult de 30 de persoane au fost ucise în atacurile de pe aeroportul și metroul din Bruxelles în luna martie a acestui an. Cu patru luni înainte, teroriștii au ucis 130 de persoane la Paris.

Majoritatea celor chestionați — 66% — au afirmat că cetățenii și autoritățile germane sunt copleșiți de afluxul de refugiați. Această cifră reflectă o creștere cu 16 puncte procentuale a numărului celor care se tem de tensiunile legate de migrație comparativ cu anul trecut.

R+V, care realizează aceste sondaje anuale din 1992, a efectuat acest nou sondaj în rândul a 2.400 de germani în perioada 8-20 mai.

DailyBusiness
Bolojan schimbă regulile pentru pensionarea anticipată. Pachetul 3 de măsuri include noi restricții
Spynews
Este oficial! Dorian Popa s-a căsătorit în Maldive! Mama cântărețului, primele declarații, în exclusivitate! Andreea nu a știut nimic despre nuntă
Fanatik.ro
Marius Şumudică anunţă colapsul pentru campioana României. “FCSB va ieşi rapid din cupele europene!”
Capital.ro
Gestul interzis care îl poate costa libertatea pe Călin Georgescu. A fost filmat: E un gest camuflat, transgresiv
Playtech.ro
Temperaturi cum nu am mai avut de ani buni în iarna 2025–2026. Meteorologii spun că ar putea fi cea mai geroasă din ultimul deceniu
Adevarul
Cum a ajuns comisarul european pentru agricultură să lucreze la o stână din România: „Trebuia să mulgem oile dimineața, să producem brânza”
wowbiz.ro
S-A AFLAT! Substanța care ar fi ucis-o, de fapt, pe Andreea Cuciuc! Mama fetei aruncă BOMBA, la un an după tragedie
Economica.net
Mini-Dacia! Anunţ oficial despre noul "Lăstun Hipster" (FOTO interior/exterior)
Prosport.ro
FOTO. Ce a pățit „cea mai frumoasă femeie din lume”
kanald.ro
Anunț de ultimă oră pentru elevi! Când se redeschid școlile
Cancan.ro
Modificare în grilă Antena 1: Asia Express, scoasă din grila TV de duminică. Ce se întâmplă cu show-ul prezentat de Irina Fodor
iamsport.ro
Cristi Tănase a spus că Pițurcă e ”mic copil” pe lângă un alt fost antrenor de la FCSB: ”Extraordinar!”
MediaFlux
Avertisment pentru români. Anii care NU se iau în calcul la pensie
stirilekanald.ro
ALERTĂ! Centrala nucleară, lovită de o dronă ucraineană
substantial.ro
După apariția CASS la pensie, o nouă lovitură pentru pensionari. Rămân cu mai puțini bani în buzunar