Cel mai bun pui cu sos de ciuperci şi usturoi

Acest preparat este gata în doar 30 de minute, iar sosul de parmezan cu usturoi şi ciuperci îţi va încânta familia. În scurt timp, va deveni preferatul tuturor. Încearcă şi tu reţeta şi răsfaţată-te cu o porţie delicioasă de pui cu sos de ciuperci şi usturoi!
Romania TV
09 sept. 2016, 10:51
Cel mai bun pui cu sos de ciuperci şi usturoi

Ingrediente 

4 bucăţi piept de pui dezosat, tăiat în felii subţiri

2 linguri ulei de măsline

sare

piper

230 g ciuperci feliate

Pentru sosul cremos de parmezan şi usturoi

60 g unt

1 lingură de făină

120 ml supă de pui

2 căţei de usturoi tocaţi

240 g smântână grasă

50 g parmezan ras

½ linguriţă usturoi pudră

¼ linguriţă piper

½ linguriţă sare

200 g spanac tocat

 Mod de preparare

Condimentezi fileurile de pui cu sare şi piper, după gust. Într-o tigaie mare, adaugi uleiul de măsline şi rumeneşti carnea la foc mediu-mare, între 3 şi 5 minute pe fiecare parte sau până se rumeneşte frumos şi nu mai este crudă în mijloc.

Scoţi bucăţile de pui şi le laşi deoparte pe o farfurie. În aceeaşi tigaie adaugi ciupercile feliate şi le sotezi câteva minute până se înmoaie. Când sunt gata, le scoţi şi le dai deoparte.

Pentru sosul alb, adaugi untul în tigaie şi îl topeşti, încorporezi făina şi amesteci până se îngroaşă compoziţia. Torni supa de pui, smântâna, parmezanul ras, usturoiul pudră, piperul şi sarea. Adaugi spanacul şi usturoiul tocat şi laşi totul să fiarbă la foc mic până când sosul începe să se îngroaşe, iar frunzele de spanac se înmoaie. Pui din nou în tigaie carnea de pui şi ciupercile, peste sosul cremos. Dacă vrei, serveşti alături de paste.

Vezi şi reţeta de paste cu ciuperci şi sos de smântână

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Cadoul primit de Leo Messi de la cea mai bogată familie din India. Valorează peste 1 milion de dolari
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
Legea chiriașului fără contract. Ce drepturi ai dacă nu ai încheiat un contract
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ei sunt Diana și George, cei doi soți care și-au pierdut viața în Bacău, după un impact violent dintre două mașini. Tânăra de 27 de ani era însărcinată
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
România sare în aer! S-au anunțat prețurile gazelor în 2026
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet