Ministrul Transporturilor: 380 km de autostradă se vor finaliza în 2017-2018. Care sunt planurile pentru TAROM şi CFR

Ministrul Transporturilor, Sorin Buşe, a declarat că în următorii doi ani România va avea încă 380 km de autostradă. El a anunţat că TAROM va fi salvată de la faliment, aceasta fiind una din priorităţile sale alături de privatizarea CFR Marfă, reluarea circulaţiei pe autostrada demolată, aprobarea Masterplanului şi finalizarea studiului de fezabilitate pentru Sibiu-Piteşti. 
Alina Costache
12 sept. 2016, 14:39
Ministrul Transporturilor: 380 km de autostradă se vor finaliza în 2017-2018. Care sunt planurile pentru TAROM şi CFR

„România are deja autostrăzi şi o să aibă şi mai multe. În 2018, vom sări de pragul de 1.000 km de autostradă, lăsăm viitorului guvern panglici de tăiat. Acum avem în lucru 380 km de autostradă care se vor finaliza în 2017-2018. Tot sistemul era blocat, nu se lucra de ani de zile, sistemul a fost deblocat din iunie când s-a creat cadrul legislativ să se poată redemara proiectele. Aici mă refer la autorizaţie de construcţie, avize, contracte şi renegocieri. Cotinui vizitele să văd progresele lucrărilor, o altă problemă a fost mobilizarea constructorilor. Sunt mult timp pe şantiere, asta am învăţat de la japonezi, du-te şi vezi”, a declarat Sorin Buşe, ministrul Transporturilor, într-un interviu acordat Capital. 

El a precizat că una din priorităţile sale este salvarea TAROM de la faliment.

„Categoric relansăm TAROM, este un proiect de business care trebuie tratat ca atare. TAROM trebuie tratat profesional, cu seriozitate şi cu o nouă metodă de business. Cu ajutorul unui consultant strategic pe care îl selecţionăm în perioada următoare continuăm strategia de business, dar cu o nuanţă. Și eu vin din business, nu aşteptăm o soluţie de la consulantul strategic, acesta o să fie un partener pentru noi. Noi avem experienţa practică în privinţa a tot ce se întâmplă, un consultant strategic are o viziune business de ansamblu şi categoric un rol determinant. Procedura de licitaţie se va derula până în 12 septembrie, iar pe 15 octombrie vom avea acest consultant, care începe tot ce are de făcut, iar în ianuarie 2017, cu tot ce are el vom avea o strategie coerentă de relansare a companiei TAROM”, a specificat ministrul Buşe care a precizat de asemenea şi care sunt planurile pentru CFR. Mai multe, pe capital.ro. 

 

 

DailyBusiness
Rubio vizitează Bahrainul pentru a obține sprijinul liderilor arabi din Golf în legătură cu acordul de pace cu Iranul
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Cum l-a pierdut FCSB la marea rivală Dinamo: „E o investiție!”
Capital.ro
Se verifică banii din cont. Românii care intră în atenția ANAF. Se cer documente doveditoare
Playtech.ro
Criza schimbă tradițiile. Invitații renunță la nunți și aleg să își păstreze banii, se plânge o mireasă: „Caut nuntaşi, am nevoie de alţi prieteni”
Adevarul
CTP îl atacă pe Ilie Bolojan, după ce l-a susținut constant. Motivul supărării: promovarea liberalului Peiu, fost membru AUR și SOS, în funcția de șef al organizației Ilfov
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Un șofer a intrat cu mașina într-o mulțime de oameni, în Timișoara! Câte victime sunt
iamsport.ro
A răbufnit la adresa lui Gigi Becali, de ziua finanțatorului FCSB: ”La mulți ani... cu executare! E un hoț”
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare din iulie 2026. Reguli noi și pentru pensionarea anticipată
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?