ISU Bucureşti: Nu au fost primite apeluri pentru a interveni ca urmare a cutremurului

La dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență București-Ilfov nu au fost primite apeluri pentru a interveni ca urmare a cutremurului cu magnitudinea de 5,3 grade pe scara Richter ce a avut loc sâmbătă dimineață la orele 02,11, se arată într-o informare a instituției transmisă, sâmbătă.
Alina Costache
24 sept. 2016, 05:41
ISU Bucureşti: Nu au fost primite apeluri pentru a interveni ca urmare a cutremurului

Potrivit sursei citate, au fost însă apeluri prin care cetățenii întrebau cum ar trebui să procedeze imediat după cutremur, să părăsească sau nu locuința.

În Centrul Istoric a fost trimisă o autospecială în recunoaștere pentru a fi identificate problemele apărute.
Un cutremur cu magnitudinea 5,3 a avut loc sâmbătă dimineață la orele 02,11 în România, în zona Vrancea, conform unui anunț Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului.

Potrivit agenției americane United States Geological Survey (USGS), seismul s-a produs la șapte kilometri vest de comuna Nereju, județul Vrancea, la o adâncime de 88,3 kilometri.

Cutremurul a fost resimțit puternic în București și Republica Moldova, potrivit martorilor oculari.

În luna septembrie, în România au avut loc peste 25 de cutremure, cu magnitudini cuprinse între 2,5 și 4,3 grade pe scara Richter.

În 2015, cel mai puternic seism a avut magnitudinea de 4,9 grade pe scara Richter și s-a înregistrat în data de 29 martie, în județul Buzău.

Potrivit datelor INFP, cea mai importantă mișcare tectonică din România în ultimii ani a fost înregistrată în anul 2014, pe 22 noiembrie, când s-a produs un cutremur de 5,7 grade pe scara Richter, acesta fiind resimțit și la București.

Citeşte şi CUTREMUR ÎN VRANCEA: Seismul s-a simţit în Moldova, Ucraina şi Bulgaria

 

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Îngrijorări în sistemul medical din cauza noii legi a salarizării: „Se vor goli secțiile de terapie intensivă”. Cine câștigă, totuși, bani în plus și în ce condiții
Capital.ro
Doliu în televiziune. S-a stins din viață actorul dintr-un serial iubit de mulți români: Cu profundă emoție anunțăm trecerea lui în neființă
Playtech.ro
Limita de bani care schimbă complet taxele în 2026. Ce trebuie să știe firmele și PFA-urile despre TVA
Adevarul
Greșelile absolut aberante care au schimbat cursul istoriei. Deciziile de neînțeles ale unora dintre cei mai mari lideri
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
SE schimbă tot de la 1 iunie! Toti românii au acces la...
iamsport.ro
Era apropiat de Gigi Becali, dar acum șterge pe jos cu el: ”Ești o gâză mică, te crezi mai dihai decât Iulius Cezar, nu mai gândești normal! Peștele se împute de la cap”
MediaFlux
Un virus tropical care provoacă epidemii, tot mai aproape de Europa. Simptomele infecției cu chikungunya
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți