Serviciul de Ambulanţă Bucureşti, despre intervenţia în cazul lui Ioan Gyuri Pascu: Pacientul acuza atacuri de panică şi insomnie

Serviciul de Ambulanţă Bucureşti-Ilfov a anunţat că a demarat o anchetă internă în cazul morţii lui Ioan Gyuri Pascu, după ce jurnalistul Cătălin Tolontan a dezvăluit că înaintea SMURD-ului, un echipaj al SABIF l-a consultat pe artist și i-a pus diagnosticul de atac de panică.
Romania TV
29 sept. 2016, 07:45
Serviciul de Ambulanţă Bucureşti, despre intervenţia în cazul lui Ioan Gyuri Pascu: Pacientul acuza atacuri de panică şi insomnie

Serviciul de Ambulanţă Bucureşti precizează că la ora 03:26 s-a primit o solicitare prin 112, motivul invocat fiind „atac de panică”, la care s-a deplasat un echipaj format din medic şi ambulantier.

„La fata locului a fost consultat un pacient care acuza atacuri de panica si insomnie cu debut in urma cu mai multe zile; s-a masurat tensiunea arteriala, alura ventriculara, saturatia O2, toate acestea fiind in limite normale. Pacientul acuza dureri articulare la nivelul genunchiului, fiind in tratament prin fizioterapie. Domnul Pascu nu a comunicat medicului alte informatii privitoare la starea lui de sanatate. Medicul a stabilit diagnosticul de atac de panica si insomnie administrand tratament cu diazepam ½ f IM.( 1 ml.)”, explică SABIF într-un comunicat de presă.

Scandal după moartea lui Gyuri Pascu: „Artistului NU i s-a făcut EKG la prima intervenţie a ambulanţei”

Ambulanţa Bucureşti mai arată că la ora 04:46 a fost înregistrat un nou apel pentru acelaşi pacient, motivul solicitpri fiind, de aceasta data, „cianoza, coma”.

„Primul echipaj care a ajuns la pacient a fost un echipaj de prim ajutor de la SMURD, care a si inceput manevrele de resuscitare, urmat aproape simultan de un echipaj de terapie intensiva de la SMURD si un echipaj de tip C2 de la SABIF. In conformitate cu procedurile existente, fortele de interventie fiind suficiente la caz , ambulanta de la SABIF a fost declarata disponibila la locul solicitari”, se mai spune în comunicat.

Ministerul Sănătăţii anunţă „o posibilă abordare terapeutică superficială” la Ambulanţă în cazul Gyuri Pascu

SABIF anunţă că a început o anchetă internă şi că va sesiza colegiul Medicilor.

„Pentru analiza unei eventuale raspunderi disciplinare a fost declansata inca din data de 26.09.2016, procedura stabilita prin Codul Muncii si RI (regulament intern), prin convocarea comisiei de disciplina, in scopul audierii echipajului care a intervenit la caz. In situatia in care comisia de disciplina va identifica aspecte care pot constitui abateri de la normele profesionale, de etica si deontologie medicala, va fi sesizat Colegiul Medicilor din Romania, care este institutia competenta pentru verificarea acestor aspecte”, precizeză Ambulanţa Bucureşti.

Colegiul Medicilor s-a autosesizat în cazul morţii lui Gyuri Pascu. De asemenea, au deschis anchete în acest caz Direcţia de Sănătate Publică, Corpul de control al Ministerului Sănătăţii şi Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă condus de Raed Arafat. 

Colegiul Medicilor s-a autosesizat în cazul morţii lui Gyuri Pascu.DSP şi Corpul de Control al Min. Sănătăţii au deschis anchete

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
Un fost magistrat cere 100.000 de euro și rentă viageră de la Cotroceni după ce Nicușor Dan i-a întârziat pensionarea anticipată
Capital.ro
Preț carburanți 12 mai 2026. Motorina se ieftinește pentru a cincea zi la rând. Unde găsești cea mai ieftină benzină și motorină din România
Playtech.ro
Biciclete prinse de ţeava de gaz de pe casa scării. Cum încalcă românii care stau la bloc legea, se dau amenzi mari
Adevarul
Soldați ruși schilodiți în războiul din Ucraina au fost puși să defileze la o paradă de Ziua Victoriei
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Marius Dorin Mihălcică, tată a doi copii, s-a stins din viață la doar 51 de ani: „Drum lin către stele, Marius!”
iamsport.ro
Totul pentru transferul la FCSB! A început să plângă în fața patronului: ”Vreau și eu!”
MediaFlux
Horoscop 12 mai. Alertă Lunară pentru cei 12 nativi. Ce se întâmplă în casa zodiilor
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi