CTP: Băsescu blufează, ştie că USL n-o să-l suspende din funcţie

Analistul Cristian Tudor Popescu a declarat la România TV că polemicile legate de reprezentarea României la Consiliul Europei de la Bruxelles sunt doar un paravan în spatele căruia Traian Băsescu şi Victor Ponta se luptă pentru putere. Jurnalistul a mai spus că dacă preşedintele şi-ar dori cu adevărat Opoziţie, ar demisiona din funcţie pentru a se alătura membrilor PDL. "Domnul Băsescu vrea să mai păstreze o bucăţică de putere, domnul Ponta vrea controlul", este de părere jurnalistul.
Romania TV
13 iun. 2012, 19:33
CTP: Băsescu blufează, ştie că USL n-o să-l suspende din funcţie

Noul episod al disputei dintre Traian Băsescu şi Victor Ponta, pe tema reprezentării României la Consiliul Europei de la Bruxelles, a fost comentat la România TV de Cristian Tudor Popescu, acesta apreciind că miza este de fapt lupta pentru putere între preşedinte şi premier, nicidecum interesul naţional.

„Dacă un om din popor se uită la acest show, constată cum doi oameni de la vârful puterii nu sunt capabili deocamdată să ajungă la o soluţie de înţelegere în folosul României. E adevărat că există un dezechilibru între cei doi. Oferta domnului Ponta e mai raţională, e mai decentă, decât cea a domnului Băsescu. Domnul Ponta spune „să mergem cu schimbul, fiecare la competenţele lui”. Domnul Băsescu nu acceptă să cedeze niciun milimetru din prerogativa de a merge la Consiliul European, care pe el nu-l interesează, după cum spune, pentru că a văzut despre ce-i vorba. Dar nu vrea să cedeze.

Cum arată atitudinea domnului preşedinte? Când eşti înconjurat de o haită de câini e recomandabil să te năpusteşti tu primul la ei, ca să încerci să-i bagi în sperieţi, poate scapi. În general ai şanse puţine, dar asta ar maxim ce poţi să faci. Asta face domnul preşedinte acum. Dânsul este înconjurat. A pierdut puterea aproape totală pe care a avut-o ani de zile în această ţară. Nu o mai are şi nemaiavând spate, blufează şi se bazează doar pe un singur lucru. Într-adevăr, suspendarea domniei sale nu ar fi o mişcare politică inteligentă din partea USL-ului şi ştie că USL-ul n-o s-o facă.

În ceea ce-l priveşte pe domnul Ponta, dânsul a început o operaţie pe care am văzut-o de nu ştiu câte ori în ultimii 20 de ani: pleacă ăia care au fost şi îi băgăm pe ai noştri. Mişcarea asta cu Bruxelles-ul face parte din acelaşi mecanism. Tot aşa cum i-a fost luat Institutul Cultural Român domnului Băsescu, vrea să-i ia şi o bucată de Bruxelles. Atât. Credeţi că-i vorba de Bruxelles aici? Puteam să punem în loc de Bruxelles cuvântul Ciorogârla. Nu interesează pe nimeni. E vorba de raportul de putere între cei doi. Domnul Băsescu vrea să mai păstreze o bucăţică de putere, domnul Ponta vrea controlul.

Domnul Băsescu ar trebui să se gândească. În lunile următoare, cel puţin, în situaţia economică româno-europeană, cei care vor lua măsuri şi vor plăti pentru ele sunt guvernul Ponta şi majoritatea actuală din Parlament. Domnul preşedinte nu mai poate fi tras la răspundere cu nimic acum. Şi-atunci mi se pare normal ca guvernul Ponta şi echipa asta politică să se ducă la Bruxelles, pentru că pe el cade măgăreţa în continuare”.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Dezvăluiri. Cine l-a influențat, de fapt, pe Valentin Ceaușescu să scoată Steaua de pe teren din finala Cupei României cu Dinamo, din 1988
Capital.ro
Limită pentru numerar. UE stabilește pragul. Cash-ul va fi monitorizat din 2027 în toate statele membre
Playtech.ro
Ce este interzis să faci în Ajun de Crăciun 2025 ca să nu alungi norocul din casă. Tradiții și obiceiuri pe care este bine să le respecți pe 24 decembrie
Adevarul
Epstein îi scria medicului abuzator al gimnastelor SUA despre „dragostea” lui Trump pentru fetele tinere: „Îi plăcea să pună mâna”
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce fel de mâncare tradițională gătește Denise Rifai de Crăciun. Îndrăgita vedetă ne-a dezvăluit planurile pe care le are de sărbători
iamsport.ro
Loți Boloni a numit cei doi supercampioni care au schimbat sportul românesc. ”Nu Gică Hagi!”
MediaFlux
Cu cât cresc impozitele locale și taxa pe parcare în București. A fost luată decizia finală pentru anul 2026
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend