SIMONA HALEP, interviu în Forbes: Ion Ţiriac nu mi-a dat niciodată bani

Simona Halep a declarat, într-un interviu acordat revistei americane Forbes, că omul de afaceri Ion Ţiriac o ajută cu sfaturi, dar niciodată nu i-a oferit bani. „Unii spun că îmi dă bani. Nu, nu mi-a dat niciodată bani”, a spus Simona Halep.
Filip Stan
01 dec. 2016, 09:21
SIMONA HALEP, interviu în Forbes: Ion Ţiriac nu mi-a dat niciodată bani

Întrebată cât de mult o susţine milardarul şi fostul tenismen Ion Ţiriac, Halep a răspuns: „Suntem doar prieteni, el mă ajută cu sfaturi, vorbeşte cu mine şi avem întotdeauna discuţii bune despre tenis. Vine uneori la antrenamentel mele. Unii spun că îmi dă bani. Nu, nu mi-a dat niciodată bani. Mă sfătuieşte să fiu mai agresivă, să am o atitudine mai agresivă pe teren. Nu îmi este uşor pentru că nu sunt aşa, dar încerc să progresez. El îmi spune că am totul pentru a câştiga un Grand Slam, trebuie doar să cred în asta. Este bine să am o asemenea persoană importantă în viaţa mea şi în cariera mea”.

Simona Halep a vorbit şi despre colaborarea cu antrenorul australian Darren Cahill şi despre îmbunătăţirile pe care acesta le-a adus jocului ei, agresivitatea, lovitura de dreapta şi serviciul. „Sunt mai agresivă, dar nu într-un mod nebunesc, mai mult într-unul inteligent, pentru că nu pot să stau tot timpul aproape de linia de fund a terenului. Cred că mi-am îmbunătăţit jocul, lovitura de dreapta este mai puternică. Lucrăm la fiecare lovitură şi cred că tot jocul meu este mai bun acum. Mi-a spus să scurtez aruncarea mingii la serviciu şi asta m-a ajutat”, a afirmat ea.

Halep consideră că anul 2016 a fost unul bun pentru ea, iar în viitor, obiectivul ei este câştigarea unui Grand Slam. „Pot să spun că acest an a fost bun pentru mine, din toate punctele de vedere. Primul şi cel mai important este jocul, pentru că l-am îmbuntăţit. Anul viitor, obiectivul meu este să-l îmbunătăţesc mai mult, să fiu mai puternică, mai încrezătoare, să pot juca toate meciurile cu un nivel bun al tensiului. Bineînţeles că nu pot câştiga toate meicurile, dar vreau să îmi fac jocul. Şi dacă pierd, să fie meritul adversarei. Visul meu este să câştig un Grand Slam, dra nu ştiu dacă o să se întâmple la anul sau într-un viitor mai îndepărtat. Dar lucrez pentru asta”, a mai spus Halep.

Simona Halep afirmă că este bucuroasă de popularitatea pe care o are în România. „Este extraordinar şi este frumos să ai un asemenea sentiment când mergi acasă, toată lumea te susţine. Bineînţeles, sunt şi unii care spun lucruri rele, dar este normal şi le iau în mod pozitiv, pentru că nu toate lumea poate să mă placă, aşa că e ok. Este frumos că inspir copii, acesta este cel mai important lucru şi mai mulţi oameni joacă acum tenis, chiar şi pentru distracţie”, a declarat ea.

Simona Halep a terminat pe locul 4 WTA anul 2016, în care a câştigat turneele de la Madrid, Bucureşti şi Montreal.

DailyBusiness
CNPP schimbă formula de calculare a vechimii de muncă pentru ieșirea la pensie
Spynews
După valul de caniculă, a fost emis cod galben de inundații în România. Ce zone sunt vizate
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, anunț surprinzător pentru fani! Toți au rămas cu gura căscată! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Tradiții și obiceiuri de Sfinții Petru și Pavel. Ce nu e bine să facă femeile pe 29 iunie
Capital.ro
Spunem adio unui mare actor. Ne-a părăsit o legendă. Filmele sale au fost adorate de toată lumea
Playtech.ro
Orașul din Romania în care trebuia construit Castelul Peleș, de fapt. Sinaia nu era pe listă
DailyBusiness
Programul Rabla, suspendat. Guvernul vrea taxe mai mari pentru mașinile vechi și poluatori
Adevarul
Medicamentul la care pacienții renunță pentru că „afectează ficatul”. Medic: „Adevărul este exact invers”
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Brad Pitt, prădat de hoți! Mai multe persoane au intrat pe geam și i-au furat lucruri din casă
Spynews
Cine poate beneficia de ajutorul financiar la plata facturilor la energie electrică. Se va acorda un tichet electronic în valoare de 50 de lei
Evz.ro
Cum funcționează procesul de slăbire. Explicația unui nutriționist
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Corina Caragea, în costum de baie. Imagini cu prezentatoarea de la PRO TV dintr-un paradis acvatic
kanald.ro
A murit actrița Anca Bejenaru, la vârsta de 71 de ani
Cancan.ro
Vine URGIA peste România din nou: 11 județe vor fi devastate în următoarele ore. Avertisment ANM de ultimă oră
Playsport.ro
Cum este viața unui bărbat însurat cu 9 femei: iubirile care l-au dus direct la...
Capital.ro
Doliu imens în sportul românesc! S-a stins o mare campioană. A purtat tricolorul cu onoare
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
O mai ții minte pe Ada Nechita? Cum arată la 41 de ani una dintre cele mai frumoase handbaliste din istoria României
stirilekanald.ro
„Ca niște fantome” Doi frați, ținuți izolați intenționat, de la naștere! La 9 ani poartă scutece, nu vorbesc și nu sunt înregistrați în evidențe. Ireal ce explicație au dat părinții
Se taie sporurile de la 1 iulie 2025! Bugetarii vor primi mai puțini bani
MediaFlux
Șoc mondial: Putin îi mulțumește lui Trump și anunță reducerea cheltuielilor militare
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Rețeaua ascunsă care blochează accesul la concerte. Cum funcționează industria revânzării de bilete cu „armate” digitale