Încă un protest al sindicaliştilor din Sănătate. Ce îi cer ministrului Voiculescu

Reprezentanţii Federaţiei Sanitas pichetează din nou, marţi, sediul Ministerului Sănătăţii. Acţiunea de protest are la bază nemulţumirea cauzată de faptul că nu s-a ajuns la o înţelegere cu ministerul pentru începerea negocierilor privind noul contract colectiv de muncă, negocieri care ar urma să dureze 60 de zile, potrivit legii. După discuţiile avute la sfârşitul lunii noiembrie cu reprezentanţii Sanitas, ministrul Vlad Voiculecu spunea că aceste negocieri înainte de aprobarea bugetelor de venituri şi cheltuieli ale ordonatorilor de credite ar fi ilegală.
Romania TV
06 dec. 2016, 06:26
Încă un protest al sindicaliştilor din Sănătate. Ce îi cer ministrului Voiculescu

Sindicaliştii din Sanitas au avut luni o întâlnire la Ministerul Sănătăţii cu secretarul de stat Monica Althamer şi cu alţi reprezentanţi ai instituţiei, în urma căreia nu au ajuns la o înţelegere. Prim-vicepreşedintele Sanitas, Marius Sepi, a declarat pentru News.ro că reprezentanţii ministerului nu ar dori începerea negocierilor pentru noul contract colectiv de muncă, ci crearea unui grup de lucru în care să se poarte discuţii.

Astfel, cei din Sanitas vor continua, marţi, seria de proteste de la Ministerul Sănătăţii, însă, pentru moment, nu se pune problema unei greve generale, variantă luată în calcul abia după 1 ianuarie 2017.

Sindicaliştii au pichetat sediul Ministerului Sănătăţii şi în zilele de 22 şi 29 noiembrie.

Leonard Bărăscu, preşedintele Sanitas, susţinea, săptămâna trecută, că sindicaliştii nu vor să negocieze salarii, ci alte probleme, precum concediile de odihnă şi materialele pentru spitale.

„Domnul ministru spunea, într-adevăr, că în Legea 62 există un articol băgat tot de aceşti deştepţi de după 2010, în care se spune că, dacă nu ai un buget votat, nu poţi să negociezi un contract la bugetari. Eu îi spun domnului ministru, i-am spus şi domnului Cioloş, că nu are nicio legătură. Noi nu avem o lege în care negociem salarii prin contractul colectiv de muncă. Noi facem altceva. Stabilim concediul de odihnă, bazele de calcul pentru educaţie medicală continuă, materialele pentru spitale şi nu în ultimul rând, protecţia pentru colegii noştri din spitale: uniforme, pantofi şi aşa mai departe. Sunt importante, nu poţi să intri într-un an sau în concediu fără acest contract colectiv de muncă”, a declarat Bărăscu.

După discuţiile cu reprezentanţii Federaţiei Sanitas, ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, declara că începerea negocierilor pentru Contractul Colectiv de Muncă înainte de aprobarea bugetelor de venituri şi cheltuieli ale ordonatorilor de credite ar fi un act ilegal.

DailyBusiness
O nouă victorie a PSD în fața lui Bolojan. Guvernul a aprobat modificările la OUG care i-a revoltat pe primari
Spynews
Gina Chirilă, adevărul dureros despre divorțul de Bogdan Vlădău! Prin ce durere a trecut: "Spartă în bucăți..."
Fanatik.ro
Cum îi scapă Gigi Becali pe rivalii de la CFR Cluj de problemele financiare! Înțelegerea făcută cu Neluțu Varga
Capital.ro
Adevărul despre apariția lui Călin Georgescu. Traian Băsescu l-a „citit” instant: Încerca de atunci să-și facă loc
Playtech.ro
De ce condensează geamurile termopan? Explicaţia specialiştilor
Adevarul
Apariție misterioasă la Cernobîl: câini cu blană albastră rătăcesc prin zona de excludere
wowbiz.ro
Acestea sunt ULTIMELE imagini cu Ștefania Szabo în viața! Doctorița a murit în spital, la câteva ORE după un scandal uriaș
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
FOTO. Ioana Țiriac, în bikini, i-a pus pe jar pe arabi!
kanald.ro
Un cunoscut TikToker a murit la doar 25 de ani! Iubita sa i-a adus un omagiu sfâșietor: „Mă simt atât de norocoasă că am fost iubită de el”
Cancan.ro
Ce a făcut mulțimea când Principesa Margareta și Principele Radu au ajuns la sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului
iamsport.ro
E unul dintre cele mai mari nume din istoria Stelei, dar a recunoscut că ar fi preferat să ajungă la Dinamo: ”Puțina lume știe”
MediaFlux
Ucraina extinde aria geografică a atacurilor cu rază lungă de acțiune asupra Rusiei! Ședință a Statului Major organizată de Zelenski
stirilekanald.ro
„A scos electrocauterul din pacient și m-a lovit” Ștefania Szabo, Directoarea Spitalului Judeţean de Urgenţă Buzău găsită moartă, implicată într-un incident șocant în sala de operație
substantial.ro
Confidențialitate și profesionalism în activitatea unui detectiv Timișoara