Prinţul Paul şi Remus Truică rămân sub control judiciar în Dosarul „Ferma Băneasa”

Prinţul Paul şi Remus Truică s-au prezentat, marţi dimineaţă, la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Cei doi au cerut judecătorilor să le ridice măsura controlului judiciar şi să nu mai aibă nicio restricție chiar dacă sunt acuzați de corupţie în dosarul Ferma Băneasa. Magistraţii au respins însă solicitările.
Iulian Tudor
27 dec. 2016, 17:08
Prinţul Paul şi Remus Truică rămân sub control judiciar în Dosarul

Instanţa a admis contestaţia procurorilor la hotărârea Curţii de Apel Braşov prin care era ridicată măsura controlului judiciar pentru Remus Truică şi Paul al României. Totuşi, judecătorii au fost de acord cu ridicarea aceleiaşi măsuri pentru Dan Andronic.

Judecătorii „desfiinteaza in parte incheierea atacata numai in ce priveste dispozitia referitoare la modificarea măsurii preventive a controlului judiciar instituit fatabde inculpatii Truica si Paul privind inlaturarea obligatiei acestora de a nu parasi limita teritorială a României decat cu încuviințarea prealabila a organului judiciar in fața caruia se afla dosarul”, se arată în minuta încheiată la finalul şedinţei de judecată. „Menține masura preventiva a controlului judiciar cu toate obligațiile impuse inculpaților Truica si Paul inclusiv obligarea acestora de a nu parasi limita teritorială a României”, potrivit documentului.

Curtea de apel Braşov a stabilit, săptămâna trecută, că jurnalistul Dan Andronic nu se mai află sub control judiciar în dosarul Ferma Băneasa. Judecătorii au modificat cu această ocazie şi măsura controlului judiciar pentru Remus Truică şi Paul al României, în sensul aceştia pot părăsi ţara cu încuviinţarea prealabilă a instanţei. 

Remus Truică, Prințul Paul, Dan Andronic, alături de alte persoane au fost trimiși în judecată de procurorii DNA, în dosarul Ferma Băneasa. Remus Truică este învinuit de constituire de grup infracțional organizat, trafic de influență și spălare de bani, ambele în formă continuată, complicitate la abuz în serviciu și dare de mită, iar Prințul Paul pentru cumpărare de influență și spălare de bani, ambele în formă continuată.

CITEŞTE ŞI: Prinţul Paul revendică iar castelul Peleş şi ferma Băneasa

DailyBusiness
Ucraina elimină limbile rusă și „moldovenească” de pe lista limbilor protejate. Româna își păstrează statutul oficial
Spynews
Cristina Cioran, însărcinată pentru a treia oară? „Poate chiar acum am o veste”. Cum este viața ei cu doi copii
Fanatik.ro
Suma uriașă plătită de Guvern pentru numirea unui șef la stat. Concursul de selecție, reluat pentru a treia oară
Capital.ro
România a pierdut o voce inconfundabilă. 3 ani dureroși de când marea noastră cântăreață s-a stins. A fost prima și în Top Capital Femei de Succes
Playtech.ro
Cum va fi vremea de Crăciun 2025. Unde va ninge în România?
Adevarul
Ar trebui să ne îngrijoreze înmulțirea șacalilor? „Lumea are impresia că haite masive bântuie și pustiesc”
wowbiz.ro
Ea este mama ucisă pe trecerea de pietoni, în Berceni! Elena avea 35 de ani, iar acasă o mai aștepta un copil
Economica.net
Mini-Dacia! Anunţ oficial despre noul "Lăstun Hipster" (FOTO interior/exterior)
Prosport.ro
Tudor Băluță și-a scos la mall soția exotică: frumoasa din Republica Dominicană și-a expus naturalețea în toată splendoarea
kanald.ro
Acuzații dure după moartea Mădălinei din Giurgiu! ''Nu e vina medicilor, soțul își dorea 6 copii și uterul femeii intact.''
Cancan.ro
'Nu e vina medicilor, ci a soțului! Voia 6 copii'. Acuzații dure după moartea Mădălinei din Giurgiu
iamsport.ro
”Nici pentru 10 milioane de euro!” Cele cinci oferte ”cu hârtiile pe masă” primite de Dan Petrescu după despărțirea de CFR Cluj
MediaFlux
Ninsorile lovesc puternic România! ANM anunță zonele vizate
stirilekanald.ro
"Nu e vina medicilor, ci a soțului! Voia șase copii și uterul soției intact!” - Reacția dură a lui Nicu Ștefănuță după moartea tinerei din Constanța
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025