Merkel îi cere lui Erdogan să respecte libertatea presei şi pe cea de opinie

Aflat în în vizită la preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan, cancelarul german, Angela Merkel, i-a cerut, joi, la Ankara să respecte libertatea presei și libertatea de opinie.
Iulian Tudor
02 feb. 2017, 15:22
Merkel îi cere lui Erdogan să respecte libertatea presei şi pe cea de opinie

Angela Merkel i-a cerut lui Recep Tayyip Erdogan să respecte libertatea presei și libertatea de opinie, în prima sa vizită în Turcia după tentativa de lovitură de stat de la jumătatea lunii iulie 2016 din această țară, potrivit Agerpres.

”În timpul tentativei de puci, am văzut cum poporul turc a apărat democrația și regulile democrației în Turcia. Iată de ce, în această etapă decisivă, este important ca libertatea de opinie să fie respectată și, în legătură cu aceasta, am discutat despre libertatea presei”, a spus Merkel în conferința de presă comună cu șeful statului turc.

În urma tentativei de lovitură de stat din 15 iulie 2016, în Turcia este în vigoare starea de urgență, prin care deja au fost limitate unele drepturi. Peste 40.000 de persoane au fost întemnițate după puciul eșuat din vara anului trecut, informează Agerpres.

Opoziția turcă și multe țări occidentale, printre care Germania, susțin că măsurile adoptate de autoritățile turce în ultimele șase luni vizează neutralizarea oponenților politici, însă Erdogan și conducerea Partidului Justiției și Dezvoltării (AKP, aflat la guvernare) afirmă că respectivele măsuri vor contribui la stabilitate în Turcia. ”Opoziția face parte din democrație”, a subliniat șefa executivului german.

Citeşte şi Angela Merkel îi cere lui Erdogan să respecte libertatea presei

Pe de altă parte, cancelarul Germaniei a solicitat ca observatori din partea Organizației pentru Securitate și Cooperare în Europa (OSCE) să fie trimiși în Turcia pentru a monitoriza viitorul referendum, prevăzut pentru primăvara acestui an, referitor la reforma constituțională prin care vor fi extinse puterile președintelui Turciei.

În urma referendumului, Recep Tayyip Erdogan ar putea rămâne la șefia statului turc până în 2029, iar  îi va permite președintelui turc să emită decrete, să declare stare de urgență, să numească miniștri și alți oficiali și să dizolve parlamentul.

DailyBusiness
Bolojan schimbă regulile pentru pensionarea anticipată. Pachetul 3 de măsuri include noi restricții
Spynews
Este oficial! Dorian Popa s-a căsătorit în Maldive! Mama cântărețului, primele declarații, în exclusivitate! Andreea nu a știut nimic despre nuntă
Fanatik.ro
El este jucătorul care poate să schimbe naționala: „Acum îşi va da doctoratul!”
Capital.ro
Călin Georgescu și soția sa au primit interdicție. Cristela Georgescu a răbufnit public: Noi nu avem voie. Oamenii nu știu ce e în sala de judecată
Playtech.ro
Tabel actualizat cu vârsta de pensionare pentru femei și bărbați până în 2030
Adevarul
Fiii lui Putin și ai fostei gimnaste Alina Kabaeva trăiesc „sub acoperire”. Presa le-a dezvăluit numele și fotografiile
wowbiz.ro
S-A AFLAT! Substanța care ar fi ucis-o, de fapt, pe Andreea Cuciuc! Mama fetei aruncă BOMBA, la un an după tragedie
Economica.net
Mini-Dacia! Anunţ oficial despre noul "Lăstun Hipster" (FOTO interior/exterior)
Prosport.ro
FOTO. Ce a pățit „cea mai frumoasă femeie din lume”
kanald.ro
„Frățiorul meu cel mai bun” Andrei a murit înainte să împlinească 22 de ani. Era pasionat de mașini și își făcea planuri de viitor
Cancan.ro
Gestul intim dintre Dan Alexa și Alina Pușcău, de la Asia Express 2025. Ce s-a întâmplat noaptea, de fapt, între cei doi
iamsport.ro
Cristi Tănase a spus că Pițurcă e ”mic copil” pe lângă un alt fost antrenor de la FCSB: ”Extraordinar!”
MediaFlux
Armata Română cheamă românii la mobilizare! Cine sunt primii solicitați
stirilekanald.ro
„Un gest criminal!” Mama Andreei Cuciuc face acuzații grave. E convinsă că moartea fetei nu a fost întâmplătoare: „O clipă de neatenție și viața ei s-a sfârșit”
substantial.ro
După apariția CASS la pensie, o nouă lovitură pentru pensionari. Rămân cu mai puțini bani în buzunar