Cum să îţi îmbunătăţeşti memoria, după 50 de ani

Odată cu înaintarea în vârstă, apare şi declinul cognitiv, căci activitatea creierului începe să încetinească. Mai ales după vârsta de 50 de ani, încep să apară probleme de memorie, tulburări de concentrare.
Romania TV
06 feb. 2017, 08:49
Cum să îţi îmbunătăţeşti memoria, după 50 de ani

Exerciţii pentru memorie

Un mod de a preveni apariţia problemelor de memorie sunt exerciţiile care întreţin memoria. Poţi să îţi faci un obicei zilnic din a completa o integramă sau un rebus. Este o bună strategie de a-ţi păstra creierul antrenat.

Poţi să îţi ajuţi nepoţii sau copii unor rude să memoreze o poezie sau replici ale unei piese de teatru. Încearcă să le memorezi şi tu, alături de ei.

Citeşte şi  Când trebuie să te îngrijoreze pierderile de memorie

Activitate fizică regulată

Pentru o minte sănătoasă, este nevoie şi de un trup sănătos.

Mișcarea este un factor important de protecție pentru memorie. Motivul este, în principal metabolic: activitatea fizică protejează sănătatea inimii, asigură o mai bună oxigenare cerebrală și stimulează vasele de sânge care alimentează creierul.

În mod ideal, mersul pe jos zilnic şi practicarea unui sport cel puţin o dată pe săptămână timp de o oră, şi de două sau de trei ori pe sătămână timp de treizeci de minute, este ideal, susţin oamenii de ştiinţă . Dacă îţi face plăcere, poţi alege să mergi şi la înot, este o activitate atât pentru creier, cât şi pentru muşchi.

Citeşte continuarea pe click!sanatate.ro

DailyBusiness
Marian Vanghelie, în instanță cu Oana Mizil. Fosta parteneră a politicianului a obținut ordin de protecție
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Imagini incredibile cu Andreea Esca în Grecia! Nimeni nu se aștepta să pozeze așa – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Dieta surprinzătoare cu care Ilie Dumitrescu încetinește îmbătrânirea. Super-alimentele pe care le consumă în fiecare săptămână, se găsesc în toate magazinele din România
Capital.ro
Risc de blackout în România. Europarlamentarul Dan Nica: Am luat niște decizii proaste. Se poate întâmpla ca în Spania
Playtech.ro
La câți metri de drum poți construi o casă. Ce spune legislația actuală
Adevarul
Trump și Zelenski au personalități similare. Genul de motivație care îi apropie pe cei doi lideri, analizată în The Hill
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
Și-a etalat Rolexul şi geanta Louis Vuitton de peste 14.000 de euro în drum spre Bebe Tei! Imagini exclusive
kanald.ro
Un bărbat a fost ucis de un rechin în timp ce făcea surf
Cancan.ro
A rămas gravidă la Insula Iubirii 2025?! Ispita a apărut cu o burtică suspectă, spre surprinderea tuturor
iamsport.ro
BYD își revizuiește în picaj obiectivul de vânzări 2025. Ce spune această mișcare despre viitorul industriei EV
MediaFlux
Se dau 12.285 lei net tinerilor din România. Patru luni de stagiu militar
stirilekanald.ro
Doi morți și o gravidă de 18 ani care se zbate între viață și moarte după ce căruța lor a fost spulberată de un bătrân de 69 de ani. Filmul tragediei din Iași
substantial.ro
Știai că trezitul la ora 3 sau 4 dimineața este un semn clar de…