Germania: Partidul Angelei Merkel a fost depăşit cu un procent de către social-democraţi

Partidul Social Democrat (SPD) a depășit cu un procent coaliția conservatoare a cancelarului Angela Merkel într-un sondaj electoral din Germania care urmează să apară marți în cotidianul Bild, potrivit Reuters.
Iulian Tudor
21 mart. 2017, 07:08
Germania: Partidul Angelei Merkel a fost depăşit cu un procent de către social-democraţi

Sondajul, realizat de institutul INSA, creditează SPD cu 32%. Reuters notează că social-democrații au crescut cu 10% din ianuarie, când l-au desemnat ca lider pe Martin Schulz, fost președinte al Parlamentului European.

Formațiunea anti-imigrație Alternativa pentru Germania (AfD) are 11,5%, ca și în precedentul sondaj; Linke, de extremă stângă, 8,5%; verzii rămân la 6,5%, iar Democrații Liberi (FDP) au tot 6.5%, dar în scădere cu o jumătate de procent, potrivit Agerpres.

Sondajul a fost realizat în perioada 17-20 martie pe un eșantion de 1933 de alegători. INSA nu a precizat marja de eroare.

DailyBusiness
Bolojan schimbă regulile pentru pensionarea anticipată. Pachetul 3 de măsuri include noi restricții
Spynews
Este oficial! Dorian Popa s-a căsătorit în Maldive! Mama cântărețului, primele declarații, în exclusivitate! Andreea nu a știut nimic despre nuntă
Fanatik.ro
Antrenorul din România care își alerga jucătorii până la epuizare! Mărturii rare din cantonamentele feroce pe care le făcea: „Porneam televizorul şi adormeam cu el aprins”
Capital.ro
Gestul interzis care îl poate costa libertatea pe Călin Georgescu. A fost filmat: E un gest camuflat, transgresiv
Playtech.ro
Top 5 electrocasnice care îți cresc factura la curent fără să-ți dai seama
Adevarul
Cum a ajuns comisarul european pentru agricultură să lucreze la o stână din România: „Trebuia să mulgem oile dimineața, să producem brânza”
wowbiz.ro
S-A AFLAT! Substanța care ar fi ucis-o, de fapt, pe Andreea Cuciuc! Mama fetei aruncă BOMBA, la un an după tragedie
Economica.net
Mini-Dacia! Anunţ oficial despre noul "Lăstun Hipster" (FOTO interior/exterior)
Prosport.ro
FOTO. Ce a pățit „cea mai frumoasă femeie din lume”
kanald.ro
Rezerviștii Armatei Române, chemați la unitățile militare. Anunțul făcut de MApN
Cancan.ro
Scene de coșmar în casa Oanei Mizil! Marian Vanghelie și-a terorizat fetița și fosta iubită! 'Sparg poarta, intru peste voi! Sunt cu mai mulți băieți
iamsport.ro
Remember. Un sfert de secol de la ziua în care Michael Schumacher a repus Ferrari pe tronul Formulei 1
MediaFlux
Răsturnare de situație privind plata CASS. Vicepremierul Tanczos Barna anunță cine ar putea scăpa de plată
stirilekanald.ro
ALERTĂ! Centrala nucleară, lovită de o dronă ucraineană
substantial.ro
După apariția CASS la pensie, o nouă lovitură pentru pensionari. Rămân cu mai puțini bani în buzunar