Specialişti în medicina somnului recomandă ca şcoala să nu înceapă mai devreme de ora 08:30

Începerea cursurilor în învățământul secundar inferior și superior nu mai devreme de ora 08:30 i-ar ajuta pe adolescenți să fie mai atenți la ore, mai sănătoși și mai pregătiți să acumuleze cunoștințe, informează joi Reuters citând o poziție a unei echipe de oameni de știință din Statele Unite având ca specializare medicina somnului.
Romania TV
20 apr. 2017, 17:03
Specialişti în medicina somnului recomandă ca şcoala să nu înceapă mai devreme de ora 08:30

”Academia Americană pentru Medicina Somnului (AASM) recomandă ca adolescenții cu vârste între 13 și 18 ani să doarmă în mod regulat 8-10 ore pe noapte pentru a avea o stare optimă de sănătate”, susține autorul principal al declarației care însoțește noua poziție a AASM, dr. Nathaniel Watson, specialist în somnologie la Universitatea Seattle din Washington.

”Biologia și ora de începere a cursurilor ar putea fi răspunzătoare pentru somnul insuficient în cazul adolescenților. O schimbare naturală a sincronizării ceasului ‘circadian’ intern, care se petrece la pubertate, are drept rezultat faptul că majoritatea adolescenților manifestă o predispoziție biologică spre a se culca la ore târzii”, a explicat Watson pentru sursa citată.

Potrivit Agerpres, studiile demonstrează că, în cazul adolescenților, somnul insuficient este asociat cu performanțele scăzute la școală, obezitatea, disfuncțiile metabolice, bolile de inimă, accentuarea simptomelor depresive și a tendințelor suicidale, predispoziția către asumarea riscurilor și pericolul de rănire în timpul practicării sporturilor, notează Watson și coautorii lucrării publicată în ”Journal of Clinical Sleep Medicine”.

Elevii cu vârste mai înaintate prezintă un risc mai mare de a fi implicați în accidente rutiere dacă nu dorm suficient, adaugă oamenii de știință care precizează că circa 35% dintre decesele survenite în rândul adolescenților se petrec în urma accidentelor rutiere.

Printre beneficiile relevate de studii anterioare cu privire la orele mai târzii de începere a cursurilor se numără un somn mai îndelungat, o diminuare a senzației de somnolență resimțită peste zi, o creștere a atenției la școală și mai puține absențe și întârzieri, adaugă oamenii de știință. De asemenea, începerea cursurilor la o oră mai târzie a fost asociată cu o reducere a depresiei și anxietății.

Timpii de reacție sunt îmbunătățiți, iar începerea cursurilor cu o oră mai târziu ar contribui și la reducerea accidentelor de mașină cu circa 16%, menționează autorii cercetării.

Conform lui Watson, adolescenții pot la rândul lor să ia măsuri pentru îmbunătățirea somnului, spre exemplu prin identificarea orei de somn care le permite să doarmă cel puțin opt ore. De asemenea, potrivit acestuia, elevii mai mari ar trebui să își potrivească ceasurile astfel încât să fie avertizați că este timpul să se pregătească de culcare și să își închidă toate dispozitivele electronice cu cel puțin 30 de minute înainte de a se băga în pat.

Watson recomandă părinților care observă că dimineața copiii lor ”prezintă dificultăți majore în a se trezi la timp pentru a ajunge la școală sau dacă aceștia manifestă stări de somnolență” să ia în calcul stabilirea unei consultații cu un specialist în medicina somnului pentru a evalua existența unei posibile tulburări de somn, ”indiferent de ora de începere a școlii”.

Noua poziție a AASM îndeamnă unitățile de învățământ, comitetele școlare locale, părinții și factorii de decizie să crească gradul de conștientizare și să promoveze începerea cursurilor la ore mai târzii, menționează sursa citată.

DailyBusiness
Sorin Grindeanu: „PNL dă premierul până în 2027. Noi ne ținem de protocol”
Spynews
Gina Chirilă, adevărul dureros despre divorțul de Bogdan Vlădău! Prin ce durere a trecut: "Spartă în bucăți..."
Fanatik.ro
Pentru ce salariu renunță Marcel Ciolacu la scaunul de deputat. Fostul premier candidează la șefia CJ Buzău
Capital.ro
Românii care nu mai pot obține cartea de identitate. Actele sunt declarate nule. Dosarul este respins pe loc
Playtech.ro
Un simplu şurub, secretul pentru a nu mai auzi zgomotele vecinilor. Cum funcţionează trucul
Adevarul
„Un idiot”. Nepoata lui Trump își ironizează unchiul, după ce acesta s-a lăudat cu rezultatul unui test cognitiv
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
Un bărbat aflat în stare gravă nu a fost verificat timp de cinci zile, la Spitalul Bagdasar-Arseni. Doi medici au fost reținuți de procurori
iamsport.ro
Dani Coman și Dan Alexa au fost implicați în lupte ilegale de stradă! Sumele exorbitante pe care le încasau
MediaFlux
Se șterg datoriile pentru români și firme. Care e suma minimă care se iartă rău-platnicilor
stirilekanald.ro
Șocant ce au găsit polițiștii lângă trupul neînsuflețit al doctoriței Ștefania Szabo
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai