Comisia Europeană lansează o procedură de infringement împotriva Ungariei. Ce vizează aceasta

Comisia Europeană a anunțat miercuri că a deschis o procedură de infringement împotriva Ungariei în legătură cu o controversată lege privind universitățile, care amenință să ducă la închiderea Universității Central Europene (CEU), finanțată de miliardarul american George Soros.
Iulian Tudor
26 apr. 2017, 15:47
Comisia Europeană lansează o procedură de infringement împotriva Ungariei. Ce vizează aceasta

„Am decis să lansăm măsuri legale în legătură cu legea privind universitățile, trimițând guvernului ungar o scrisoare de punere în întârziere”, a declarat Valdis Dombrovskis, unul dintre vicepreședinții Executivului european, într-o conferință de presă.

Această scrisoare constituie prima etapă a procedurilor de infringement pe care le poate lansa Comisia Europeană și care ar putea duce la final la sancțiuni financiare dure când o țară nu respectă legislația Uniunii Europene.

Legea ungară privind universitățile străine este considerată o amenințare cu închiderea pentru Universitatea Central Europeană (CEU) fondată de miliardarul și filantropul american de origine ungară George Soros, țintă a atacurilor premierului ungar Viktor Orban, informează Agerpres.

Citeşte şi Proteste masive la Budapesta faţă de creşterea influenţei Rusiei în Ungaria

Anunțul privind lansarea procedurii împotriva Ungariei vine cu puțin timp înainte de o intervenție prevăzută a lui Viktor Orban în fața eurodeputaților la Bruxelles, în cadrul unei dezbateri privind situația din Ungaria, care provoacă o ‘îngrijorare generală’ în rândul oficialilor europeni.

De asemenea, joi este prevăzută o întrevedere la Bruxelles între președintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, și George Soros.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Suma uriaşă încasată de Antena 1 din pauzele de hidratare de la CM 2026! Publicitatea costă mai mult decât pachetul „Golden”
Capital.ro
Prima parcare pentru controlul camioanelor, deschisă pe Centura București
Playtech.ro
Orașul din ţara noastră strategic în ultimii ani. Pe aici intră și ies mărfuri de miliarde de euro
Adevarul
Soarta guvernului Veștea, în mâinile AUR. „Fără acordul lui Simion, nu poate exista o asemenea mișcare"
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A ascultat de frică și a scăpat cu viață. Femeia care trebuia să sară înaintea Mariei Eduarda s-a retras în ultimul moment
iamsport.ro
Gheorghe Hagi a dezvăluit care este cel mai mare regret: ”Ghinion”
MediaFlux
PAPARAZZI Adrian Alexandrov, iubitul Elenei Udrea, întoarce pe interzis după ce a îmbrățișat un polițist de la circulație FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?