Cetăţean american reţinut pentru spionaj şi deportat din China în Statele Unite

China va deporta în SUA un cetăţean american ce a fost condamnat la închisoare pentru spionaj săptămâna aceasta, după ce a fost reţinut de statul chinez doi ani fără declanşarea unui proces, informează Reuters.
Alina Costache
01 mai 2017, 06:29
Cetăţean american reţinut pentru spionaj şi deportat din China în Statele Unite

Cetăţeanul american vizat de expulzare este o femeia de naţionalitate americană care a fost reţinută de autorităţile chineze fiind acuzată că a furat secrete de stat apoi le-a dezvăluit soţului ei înaintea vizitei preşedintelui Chinei, Xi Jinping, în SUA.

Phan-Gillis era preşedintele asociaţiei Houston Shenzhen Sister Cities şi era consultat pentru afaceri americane şi chineze. La momentul reţinerii ei, aceasta călătorea cu Ed Gonzales, care a condus delegaţia de comerţ în numele primarului oraşului Houston, precum şi cu şeful de personal al primarului, Jerry Peruchini, omul de afaceri din Houston Vincent Chau şi omul de afaceri chinez Gary Ge, potrivit Mediafax.

Citeşte şi Un expert anticipează: RĂZBOIUL cu China este INEVITABIL

Familia ei neagă cu vehemenţă acuzaţiile, despre care spune că nu au fost niciodată explicate corespunzător.

Soţul său, Jeff Gillis, a mărturisit că statul chinez o acuză pe Phan-Gillis că ar fi vizitat ţara de două ori în misiuni de spionaj în anul 1996 şi a lucrat cu FBI-ul pentru a captura doi spioni chinezi în SUA.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imagini de la priveghiul interlopului Ilie Bălăceanu, pe lux și opulență! Casa lui, plină ochi
Fanatik.ro
Jucătorul cheie de la Dinamo a plecat după ce Kopic nu i-a dat voie să meargă la înmormântarea tatălui: “Nu voi mai putea lucra niciodată cu mister!”
Capital.ro
Viața la bloc 2026. Plata este obligatorie. Proprietarii de locuințe achită banii chiar dacă nu au consum
Playtech.ro
Turiștii au făcut topul celor mai neprietenoase orașe din Europa. Unele sunt pline de români. „Nu ne mai întoarcem acolo”
Adevarul
Un român a câștigat al doilea mandat de primar într-o localitate din Germania. Dominic Fritz: „E și o victorie a valorilor europene”
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie din Moldova, spulberată în drum spre o nuntă. Cinci persoane și-au pierdut viața, printre care și doi copii
iamsport.ro
Șeful CCA, avertisment uluitor pentru arbitri: ”Anul ăsta să nu vorbiți la telefon!”
MediaFlux
Pensie și concediu pentru cei care au grijă de membrii familiei. Ce prevede Statut european al îngrijitorilor
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți