Curtea de Apel Constanţa a dispus începerea judecăţii în dosarul ÎPS Teodosie

Curtea de Apel Constanţa a respins, miercuri, ca nefondate, cererile şi excepţiile invocate de avocaţii Arhiepiscopului Tomisului, IPS Teodosie, în dosarul Nazarcea, în care a fost trimis în judecată de DNA pentru obţinere fără drept de fonduri europene, şi a dispus începerea judecăţii.
Romania TV
10 mai 2017, 10:52
Curtea de Apel Constanţa a dispus începerea judecăţii în dosarul ÎPS Teodosie

Magistraţii au constatat legalitatea sesizării instanţei prin rechizitoriul DNA, a administrării probelor şi a efectuării actelor de urmărire penală, şi au dispus începerea judecăţii în cauză.

Instanţa a menţinut măsurile asiguratorii dispuse prin ordonanţa din 12 octombrie 2016 a Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Serviciul Teritorial Constanţa şi a dispus trimiterea dosarului la completul de judecată, pentru a stabili primul termen de judecată.

Decizia de miercuri a Curţii de Apel Constanţa nu este definitivă, având drept de contestaţie în trei zile de la comunicarea copiei minutei.

În dosar, Arhiepiscopul Tomisului, IPS Teodosie, este judecat pentru comiterea infracţiunii de folosire sau prezentare de documente ori declaraţii false, care are ca rezultat obţinere pe nedrept de fonduri din bugetul general al Comunităţii Europene sau bugetele administrate de acestea sau în numele lor.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Ținta sabotajului rusesc din Capitală. Detalii inedite din dosarul DIICOT despre bomba care trebuia să distrugă un bloc de pe Bulevardul Unirii
Capital.ro
Marea actriță a murit. Am pierdut o stea. Românii o știau din serialul Tânăr și Neliniștit
Playtech.ro
Declarația unică și veniturile din străinătate. De ce nu apar în formularul precompletat de ANAF și ce ai de făcut
Adevarul
„Epic Fury” sub foc încrucișat în SUA. Un fost consilier al președintelui Trump îi desființează deciziile: „E ca și cum ar tunde iarba”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu, prima reacție după ce l-a vizitat pe Mircea Lucescu. Antrenorul s-a întors în România de urgență
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a găsit în casa menajerei care l-a înjunghiat mortal pe medicul Cristian Staicu. Femeia era căsătorită și avea doi copii
iamsport.ro
Șumudică, pus la zid după ce a făcut scandal la meciul de tenis: ”A venit simpaticul nostru, clovnul de serviciu. Trebuia dat afară”
MediaFlux
PSD propune un nou protocol al coaliției de guvernare! Social-democrații renunță la a da premierul dacă PNL îl înlocuiește pe Ilie Bolojan (Surse)
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj