Liviu Cazan, fost director general al Autorității Navale Române, trimis în judecată pentru abuz în serviciu

Procurorii DNA Constanța l-au trimis în judecată pe Liviu-Aurelian Cazan, la data faptei director general al Autorității Navale Române, după ce, pentru a ajuta la ieșirea din insolvență a Companiei Naționale ''Administrația Porturilor Dunării Fluviale SA'' Giurgiu, a achiziționat din patrimoniul acesteia două corpuri de clădire la un preț supraevaluat.
Filip Stan
16 mai 2017, 11:42
Liviu Cazan, fost director general al Autorității Navale Române, trimis în judecată pentru abuz în serviciu

El este acuzat de DNA de abuz în serviciu, dacă funcționarul public a obținut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit, cu consecințe deosebit de grave. Liviu Cazan, în calitate de director general, în martie 2016, a încălcat, cu rea-credință, prevederile legale privitoare la buna gestiune financiară a fondurilor publice angajând o cheltuială nelegală (discreționară, supraevaluată, vădit contrară principiilor regularității și economicității plăților).

Procurorii susțin că astfel s-a produs un prejudiciu instituției pe care acesta o reprezenta în valoare de aproximativ 850.000 euro (cu TVA), concomitent cu obținerea unui folos necuvenit pentru Compania Națională ”Administrația Porturilor Dunării Fluviale SA” Giurgiu (CNAPDF).

„Concret, în 31 martie 2016, Liviu Cazan, în calitatea menționată, pentru a ajuta la ieșirea din insolvență a CNAPDF, a achiziționat din patrimoniul acestei societăți două corpuri de clădire (unul dintre acestea fiind în stare avansată de degradare), la un preț supraevaluat, de 1.380.381 euro, având la bază motive tehnice false, artificial introduse. Acțiunile deliberate ale inculpatului Cazan, care a urmărit ‘cu orice preț’ achiziția ambelor imobile, deși numai unul era util Autorității Navale Române, au condus la efectuarea unor plăți ilegale, ceea ce a produs un impact negativ asupra bugetului Autorității Navale Române, cu consecințe deosebit de grave”, au reținut anchetatorii.

DNA precizează că Autoritatea Navală Română nu a comunicat dacă se constituie parte civilă.

În cauză, s-a dispus instituirea popririi asiguratorii asupra conturilor bancare pe numele lui Cazan, până la concurența prejudiciului, dar și sechestru asigurator asupra imobilelor deținute de acesta.

Dosarul a fost trimis spre judecare Tribunalului Constanța, cu propunere de a se menține măsurile asiguratorii dispuse.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Marian Mexicanu, declarații tulburătoare despre înmormântarea lui. Fanii sunt îngrijorați: ”Vreau să mor elegant”
Fanatik.ro
Stațiunea de pe litoral românesc care a fost distrusă de lucrările efectuate de autorități. Mitică Dragomir, șocat de ce a văzut: „Am stat 4 ore! M-am urcat în mașină și am plecat acasă”
Capital.ro
Bani după deces. Casa de Pensii poate acorda 50%, 75% sau 100%. Cine are dreptul asupra pensiei
Playtech.ro
Cât valorează hainele confiscate de ANAF de la Bianca Drăgușanu. Ce articole sunt scoase la licitație și cum pot fi cumpărate
Adevarul
Castelul cu 365 de ferestre din Transilvania se redeschide pentru public: cum arată după 3 ani de restaurare
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie din Galați, găsită fără suflare în casa concubinului ei. Era moartă de două săptămâni
iamsport.ro
”Să nu te vadă Gică Hagi, că-l dă afară!”. Bătaie antologică la echipa națională: ”Mi-a dat un pumn tare, m-a leșinat!”
MediaFlux
Lovitură pentru Ilie Bolojan! Un nou rival în interiorul partidului
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România