Partidul preşedintelui Emmanuel Macron, favorit în alegerile parlamentare din iunie

Partidul președintelui francez Emmanuel Macron va obține cele mai multe voturi la alegerile legislative din iunie, indică un sondaj făcut public luni, citat de Reuters. Formațiunea lui Macron, La Republique en Marche, ar urma să se situeze pe primul loc la scrutinul organizat în două tururi, la 11 și 18 iunie, cu 29% din voturi, potrivit sondajului realizat de Odoxa pentru postul de radio France Inter și revista L'Express.
Iulian Tudor
29 mai 2017, 08:33
Partidul preşedintelui Emmanuel Macron, favorit în alegerile parlamentare din iunie

Frontul Național, partidul de extremă-dreapta al fostei rivale a lui Macron, Marine Le Pen, se va plasa pe locul doi, cu 17% din voturi, arată sondajul. Partidul Republican, conservator, este cotat cu 15% din intențiile de vot, iar partidul politicianului de extremă stânga Jean Luc Melenchon, La France Insoumise (Franța nesupusă), ar urma să obțină 14% din sufragii.

Și alte sondaje anterioare au indicat că partidul lui Macron îi va depăși pe socialiști, care dețin în prezent cel mai mare număr de mandate din parlament, dar și pe conservatori, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Summit la Bruxelles. Emmanuel Macron vrea să refondeze Europa: Voi face acele lucruri pentru care am fost ales

Emmanuel Macron intenționează să reformeze reglementările de pe piața muncii până la sfârșitul lui septembrie și apoi să revizuiască sistemul de asigurări de șomaj și pe cel al pregătirii profesionale, urmând ca în 2018 să se ocupe de reforma sistemului de pensii.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
La trei ani de la moartea marelui fotbalist, soția acestuia a făcut un anunț neașteptat: ”Vorbește din nou cu el”
Capital.ro
Montarea repartitoarelor de căldură. Măsura care se pregătește pentru românii conectați la încălzirea centrală. Când ar putea deveni obligatorie
Playtech.ro
'Mira-m-aș' sau 'miram-aș'? Cum se scrie corect și care este explicația
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Taxă pe electrocasnice în Uniunea Europeană. Pe listă intră frigiderele și mașinile de spălat
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”