Martin Schulz consideră că Trump este un „distrugător al tuturor valorilor occidentale”

Candidatul social-democrat pentru funcția de cancelar federal al Germaniei, Martin Schulz, l-a acuzat marți pe președintele SUA, Donald Trump, că distruge valorile occidentale și subminează cooperarea internațională, relatează Reuters.
Romania TV
30 mai 2017, 16:14
Martin Schulz consideră că Trump este un

Trump este ”distrugătorul tuturor valorilor occidentale”, a declarat Schulz, adăugând că președintele SUA subminează cooperarea pașnică a națiunilor bazată pe respectul reciproc și toleranță. 

”Cineva trebuie să stea în calea unui astfel de om cu ideologia sa de reînarmare”, a adăugat Schulz. 

Trump a criticat marți Germania pentru excedentul comercial ridicat pe care această țară îl obține în relația cu Statele Unite, precum și pentru nivelul redus al cheltuielilor ei militare. Reacția liderului de la Casa Albă survine după ce cancelarul Angela Merkel a pus duminică sub semnul îndoielii calitatea SUA de aliat de încredere al Europei. 

”Avem un deficit comercial masiv cu Germania, plus că ei plătesc cu mult mai puțin decât ar trebui pentru NATO și cheltuieli militare. Este foarte rău pentru SUA. Aceasta se va schimba”, a scris președintele american pe Twitter

Relațiile americano-germane s-au tensionat în urma criticilor repetate ale lui Trump privind deficitul comercial al SUA și a amenințărilor sale că va impune taxe considerabile producătorilor germani pentru automobilele vândute pe piața americană, dar fabricate în alte țări.

Președintele american a cerut de asemenea Germaniei să-și majoreze cheltuielile militare și a descris politica ”porților deschise” pentru migranți practicată de Angela Merkel drept o ”greșeală catastrofală”.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Ce s-ar putea alege de proprietățile deținute de Răzvan Raț în Ucraina: ”Nu mai dau rușii drumul la Donbas”
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
Veste de ultimă oră de la meteo! Se schimbă vremea complet: anunţul va supăra mulţi români
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ei sunt Diana și George, cei doi soți care și-au pierdut viața în Bacău, după un impact violent dintre două mașini. Tânăra de 27 de ani era însărcinată
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
Bolojan și-a pus oamenii în funcții cheie. Ce vrea să facă în justiția din România
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet