ATAC în Filipine: Cel puţin 36 de cadavre au fost găsite într-un hotel din Manila. Stat Islamic a revendicat atacul

Cel puţin 36 de cadavre au fost găsite într-un hotel - cazinou din Manila, majoritatea deceselor părând a fi provocate de intoxicarea cu fum, după ce, joi dimineaţă, un bărbat înarmat a intrat, a tras focuri de armă în televizoare şi a dat foc meselor de joc, transmite BBC, citând presa locală.
Romania TV
02 iun. 2017, 04:00
ATAC în Filipine: Cel puţin 36 de cadavre au fost găsite într-un hotel din Manila. Stat Islamic a revendicat atacul

UPDATE: Statul Islamic (SI) a revendicat responsabilitatea pentru atacul de la cazinoul din capitala filipineză Manila, soldat cu cel puțin 36 de morți, a anunţat Amaq, agenția de propagandă a grupării jihadiste. „Combatanți ai Statului Islamic au întreprins atacul din Manila, în Filipine, ieri”, afirmă Amaq într-un comunicat pe rețelele sociale, părând să confirme o informație a centrului american de supraveghere a site-urilor islamiste, SITE, care a citat un membru al SI ce dădea asigurări că atacul a fost comis de ”lupi singuratici” ai organizației.

Anterior, oficiali filipinezi au afirmat că nu există indicii privind o implicare a Statului Islamic în atacul ce a avut loc în cazinoul din complexul de agrement Resorts World Manila.

*

Potrivit şefului Poliţiei filipineze, bărbatul, care părea că acţiona singur, a intrat într-o sală de jocuri şi a tras cu o puşcă de tip M4 într-un ecran mare de televizor, iar apoi a vărsat benzină pe câteva mese de joc şi le-a dat foc. A tras apoi asupra unei rezerve de jetoane şi şi-a umplut ruscacul cu ele, urcând la ultimul etaj al complexului hotelier, unde şi-a dat foc.

De asemenea, Poliţia a precizat că incidentul pare să fi fost o tentativă de jaf, şi nu un atac terorist, în pofida faptului că au existat informaţii că Statul Islamic ar fi revendicat atacul.

În urma tirurilor de armă, oamenii au ieşit ţipând din Resorts World Manila (RWM), care se află în faţa unuia dintre principalele terminale ale aeroportului internaţional din Manila, potrivit unor imagini difuzate de televiziuni.

Resorts World Manila a fost încercuit de poliţie, iar după mai multe căutări, atacatorul a fost găsit mort într-o cameră de hotel, unde se întinsese pe pat, acoperindu-se cu o pătură subţire, pe care a turmat petrol, dându-şi foc.

Incidentul a creat panică, aproximativ 50 de persoane ajungând la spital cu răni, în urma busculadei produse.

„Eram pe punctul de a mă întoarce la etajul al doilea, după pauză, când am văzut oameni fugind. Clienţi au spus că cineva a strigat «SI»”, a declarat Maricel Navaro, o angajată RWM pentru postul de radio DZMM.

„Clienţii strigau. Noi ne-am dus la vestiar, la subsol, şi ne-am ascuns acolo. Oameni strigau, clienţi şi angajaţi erau panicaţi”, a adăugat Maricel Navaro.

„Când am simţit fumul, am decis să ne îndreptăm către ieşirea din parcare. Pe acolo am ieşit. Înainte de a ieşi, s-au auzit două focuri de armă şi era un fum gros la parter”, a mai povestit Navaro.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
„Legea Novak”, blocată de Nicuşor Dan! Preşedintele contestă proiectul de lege la Curtea Constituţională. Exclusiv
Capital.ro
Avertisment pentru cei cu bani pe card. Trebuie să aveți numerar în casă. Băncile nu au rezerve nelimitate. Situația în care cardul nu mai este funcțional
Playtech.ro
Ce pensie iei dacă ai lucrat 17 ani: modul simplu de calcul
Adevarul
Șoc dintr-o bază aeriană rusă. Pilotul şi copilotul unui avion Su-34 au murit după ce sistemul de catapultare s-a declanșat într-un hangar
wowbiz.ro
Ce se întâmplă cu Dan Petrescu, după ce s-a aflat că se confuntă cu probleme de sănătate! Daniel Pancu, dezvăluiri neașteptate după revederea cu antrenorul: „Am fost surprins…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Haos la Gara de Nord! Un bărbat a urcat pe acoperiș și a aruncat cu cărămizi și tencuială în trecători și mașini
iamsport.ro
Președintele Sloboziei și-a ieșit din minți și l-a acuzat direct pe arbitru: ”E fault și roșu la Tănase! Nu ai dat ca să nu îl elimini”
MediaFlux
Carduri sociale de alimente pentru români. Anunț important de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
De ce a murit, de fapt, Marco? Primele date despre moartea suspectă a tânărului de 18, găsit fără suflare de mama sa după ce a fost la o petrecere
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde