Lituania vrea să ridice un gard de 2 metri la granița cu Rusia, de teama exercițiilor militare din zonă

Lituania a început construcția unui gard din sârmă înalt de doi metri, amplasat la granița cu enclava rusă Kaliningrad, înaintea exercițiilor militare pe care Rusia intenționează să le efectueze în zonă, în septembrie, relatează Reuters. 
Romania TV
07 iun. 2017, 07:09
Lituania vrea să ridice un gard de 2 metri la granița cu Rusia, de teama exercițiilor militare din zonă

Gardul se va întinde pe 45 de kilometri, însă nu va fi foarte eficient în cazul unui atac. Ministrul de Interne lituanian a precizat că acest gard are ca scop evitarea unor provocări sau incidente.

Țările baltice și-au câștigat independența față de Rusia în 1991, însă aici trăiesc în continuare comunități semnificative de etnici ruși. Trupele ruse și-au sporit prezența lângă granițele cu țările baltice, lucru care a dus la escaladarea tensiunilor din zonă, după ce Rusia a anexat Crimeea, în 2014.

Exercițiile militare care urmează să aibă loc la Kaliningrad sunt ținute la fiecare patru ani, însă analiștii estimează că anul acesta amploarea lor va fi una considerabilă, în special după ce NATO a trimis 1.000 de militari în Polonia și în țările baltice.

Și SUA își va dubla numărul trupelor din zonă pe perioada exercițiului militar rus, a declarat un oficial pentru Reuters.

Gardul construit de Lituania va costa 3,6 milioane de euro și va trasa clar granița cu Kaliningradul. În zonă vor fi instalate și echipamente de supraveghere, a mai precizat ministrul de Interne lituanian.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Gică Hagi, transformat total după ce a devenit bunic! Anunțul fiului Ianis: „Am 27 de ani și nu am văzut partea asta a lui”. Video
Capital.ro
Impozit pe apartamente. Schimbare radicală de la 1 ianuarie 2026. Românii care vor plăti cu până la 750% mai mult
Playtech.ro
Cum îşi aleg câinii stăpânii: detaliul care contează pentru patrupede
Adevarul
Avertisment dur de la London School of Economics. România e pe drumul dintre „trogloditismul intelectual” și prăbușirea iminentă
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Bolojan taie tot. Urmează ajutoarele de șomaj și metodele de pensionare anticipată
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”