Mai mulţi turişti, printre care şi o femeie însărcinată, au rămas blocaţi în telecabina de la Cetatea Devei

Mai mulţi turişti, printre care şi o femeie însărcinată, au rămas blocaţi, marţi, aproximativ zece minute, în cabina de la Cetatea Devei, din cauza unei pene de curent, fiind nevoie de intervenţia unor echipaje medicale şi de jandarmi.
Alina Costache
18 iul. 2017, 14:27
Mai mulţi turişti, printre care şi o femeie însărcinată, au rămas blocaţi în telecabina de la Cetatea Devei

Potrivit unui comunicat de presă, de marţi, al Inspectoratului de Jandarmi Hunedoara, în momentul în care telecabina de la Cetatea Devei s-a blocat, în interiorul acesteia se aflau 14 persoane, între care şi o femeie însărcinată.

„La faţa locului s-au deplasat un echipaj de jandarmi, un echipaj SMURD şi un echipaj al Ambulanţei. După zece minute de la primirea apelului, telecabina a fost repusă în funcţiune, iar turiştii au ajuns pe cetate. La aceştia, au urcat doi jandarmi şi doi membri ai echipajului SMURD pentru a evalua situaţia”, se arată în comunicat.

Potrivit sursei citate, având în vedere că o parte dintre turiştii care au fost în telecabină erau speriaţi şi nu mai doreau să coboare cu acest mijloc de transport, iar deplasarea pe jos până la baza Dealului Cetăţii era dificilă, în special pentru femeia însărcinată, membrii echipei de intervenţie au luat decizia de a-i transporta cu autovehiculul Jandarmeriei până în parcarea din Piaţa Cetăţii.

Sursa citată a mai precizat că incidentul s-a petrecut din cauza unei pene de curent.

Citeşte şi Cozi de sute de metri la telecabină, imaginile zilei. Turiştii aşteaptă chiar şi 3 ore ca să urce pe munte

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie fără margini înainte de UTA – Dinamo. S-a aruncat de la etajul 7 și a murit
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Cum pot afla dacă un moştenitor este străin de moştenire: explicaţia specialiştilor în Drept
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Gigi Becali s-a dus peste jucătorii de la FCSB și a distrus un fotbalist de față cu toți colegii: ”Atât poți! Te rog eu frumos, lasă mingea să intre, nu o mai scoate”
MediaFlux
România sare în aer! S-au anunțat prețurile gazelor în 2026
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet