Chiriţoiu: Nu excludem o nouă investigaţie a Consiliului Concurenţei în sectorul de producţie şi comercializare a medicamentelor

Consiliul Concurenţei ar putea investiga iar sectorul de producţie şi comercializare a medicamentelor, un sector predispus neregulilor şi încălcării normelor de concurenţă, a declarat preşedintele instituţiei, Bogdan Chiriţoiu.
Iulian Tudor
24 iul. 2017, 08:12
Chiriţoiu: Nu excludem o nouă investigaţie a Consiliului Concurenţei în sectorul de producţie şi comercializare a medicamentelor

Un domeniu în care am putea avea o nouă investigaţie este cea a produselor farmaceutice, a medicamentelor. Nu am primit sesizări, lucrăm cu informaţiile strânse de noi în ultimii doi ani în cadrul analizei sectoaiale derulate pe această piaţă şi s-ar putea să existe o altă investigaţie în perioada următoare„, a declarat, pentru News.ro, preşedintele Consiliului Concurenţei, Bogdan Chiriţoiu.

Chiriţoiu spune că, de multe ori, investigaţiile autorităţii de concurenţă sunt declanşate ca urmare a indiciilor rezultate în urma analizelor sectoriale.

În acest an, am finalizat noua analiză a sectorului farmaceutic şi am făcut o serie de recomandări Guvernului. Ceea ce mă bucură este faptul că sistemul care a fost pus la punct de Ministerul Sănătăţii în acest an pentru a face faţă penuriei de medicamente înglobează multe din recomandările noastre. Dacă apar şi indicii de comportamente anticoncurenţiale, dincolo de disfuncţionalităţile legate de lege, vom deschide o investigaţie„, a precizat preşedintele Consiliului Concurenţei.

Raportul anchetei privind piaţa farmaceutică din România, pus în dezbatere publică în iunie anul trecut, arăta, printre altele, că „nu toţi producătorii au actualizat preţurile medicamentelor, conform reglementărilor în vigoare”. Rezultatul a fost că „suma minimă încasată în plus, în anul 2014, de către aceştia, se ridică la circa 467 milioane lei (aproximativ 103 milioane euro)”.

De asemenea, raportul mai arăta că 57% din pacienţi solicită o anumită denumire comercială ca urmare a recomandării medicului, deşi, în România, prescrierea medicamentelor se realizează pe substanţă activă şi, doar în situaţii excepţionale, justificate, pe denumire comercială. Studiul mai arăta că medicii recomandă medicamente inovative fiind influenţaţi de companiile producătoare de medicamente prin activităţi de marketing, promovare şi publicitate: congrese ştiinţifice, întâlniri promoţionale, materiale şi obiecte publicitare, sponsorizări.

Citeşte şi PRIMER: Taxa clawback, o dublă impozitare care periclitează accesul pacienţilor la medicamente produse în România

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Taifunul Dolphin lovește Japonia! Sute de mii de oameni, evacuați, iar peste 500 de zboruri au fost anulate
Fanatik.ro
A fost penalty la Assad? Cristi Balaj, verdict nemilos pentru Universitatea Craiova. Exclusiv
Capital.ro
Prețuri carburanți luni, 10 august. Cât costă un litru de benzină și motorină la început de săptămână. Cele mai mici tarife din țară
Playtech.ro
Formează un număr mai mare de 508 mutând un singur băț. Testul care pare banal a devenit viral
Adevarul
Eclipsa de Soare din 12 august 2026, spectacol rar la apus. Adrian Șonka: „O imagine pe care poate nu o vezi niciodată în viață”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă mișcare seismică s-a produs în România, astăzi! În ce zonă a fost înregistrată și ce spun specialiștii
iamsport.ro
Atac devastator la Cătălin Moroșanu: ”Eu mi-am făcut numele în ring, tu la TV, pe chiloțăreală! Nu te compari cu mine”
MediaFlux
Românii care pot primi a 13-a pensie, dar și o pensie minimă de 600 de euro. Care sunt condițiile și cine beneficiază
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat