Alertă la Paris! Un bărbat a fost arestat după ce a forţat unul dintre controalele de la Turnul Eiffel şi a strigat „Allah Akbar”

Un bărbat a fost arestat în timp ce încerca să forţeze unul dintre controalele de securitate la Turnul Eiffel, sâmbătă seara, cu un cuţit asupra sa, strigând ”Allah Akbar”, scrie France24.
Romania TV
06 aug. 2017, 14:07
Alertă la Paris! Un bărbat a fost arestat după ce a forţat unul dintre controalele de la Turnul Eiffel şi a strigat

UPDATE Tânărul arestat sâmbătă cu un cuțit asupra sa la Turnul Eiffel din Paris a mărturisit în fața anchetatorilor că intenționa să comită un atac terorist și că ținta sa era un militar francez, informează AFP.

Suspectul, un francez în vârstă de 18 ani născut în Mauritania, a forțat sâmbătă seara unul dintre controalele de securitate de la Turnul Eiffel și apoi a scos un cuțit în timp ce a strigat ‘Allah Akbar’. Somat de militari, el nu a opus rezistență și a fost arestat.

Inițial, ținând cont și de faptul că acest individ urmase un tratament psihiatric, Parchetul nu a avut în vedere pista teroristă, dar ea este acum luată în calcul în urma declarațiilor sale și a examinării trecutului său.

El a spus în fața anchetatorilor că avea legături cu un membru al grupării jihadiste Statul Islamic (SI), care l-a încurajat să ‘treacă la acțiune’ și astfel a decis să atace un soldat francez. De asemenea, cazierul său arată că la sfârșitul anului 2016 a fost condamnat la patru luni de închisoare cu suspendare pentru amenințare cu moartea și apologie a terorismului.

Bărbatul purta un tricou al formaţiei din capitala Franţei, Paris Saint-Germain. Evenimentul a avut loc la puţin timp după primul meci al vicecampioanei Franţei în noul sezon din Ligue 1, înaintea căruia a fost prezentat brazilianul Neymar, cel scump transfer din istoria fotbalului. Nu au existat victime.

În Franţa a fost declarată starea de urgenţă după primele atacuri teroriste, din noiembrie 2015. De atunci, mai multe restaurante din Paris, o sală de concert şi un stadion de fotbal au fost atacate, soldându-se cu un total nu mai puţin de 239 de decese.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
El este românul a cărui avere putea să năucească Europa. Țiriac, frații Pavăl de la Dedeman și Dineș nici nu se apropiau de banii lui
Capital.ro
Marea actriță pe care România a pierdut-o. A fost una dintre cele mai valoroase actrițe ale teatrului românesc
Playtech.ro
Câte animale ai voie să ţii într-un apartament. Reguli de respectat când sunt scoase din locuinţă
Adevarul
Misterul avioanelor sovietice în care petreceau românii. Cum au ajuns „avio-baruri” în două orașe din Timiș
wowbiz.ro
Mihaela Rădulescu, mărturisire total neașteptată despre familia lui Felix Baumgartner! Ce s-a întâmplat, de fapt, după moartea sportivului: „Nimeni nu a venit”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Jucătorul Rapidului, luat la mișto de colegi din cauza relației cu Diana Șucu: ”Ce cred oamenii ăștia?!”
MediaFlux
Rugăciunea pe care să o spui de Paște. Este grabnic ajutătoare și făcătoare de minuni
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj