ANCOM avertizează: Minutele internaţionale incluse în abonament nu pot fi utilizate în roaming

Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii (ANCOM) atrage atenţia utilizatorilor de telefonie că apelurile efectuate din România către numere din alte ţări, inclusiv din Uniunea Europeană, nu trebuie confundate cu apelurile efectuate în roaming international, deoarece aceste servicii sunt tarifate diferit de către furnizori.
Iulian Tudor
08 aug. 2017, 11:55
ANCOM avertizează: Minutele internaţionale incluse în abonament nu pot fi utilizate în roaming

Serviciul de roaming internaţional le oferă utilizatorilor posibilitatea să folosească telefonul mobil atunci când călătoresc în afara ţării şi să sune de acolo către orice destinaţie, inclusiv în România.

Apelurile efectuate în roaming internaţional sunt tarifate diferit, în funcţie de ţara vizitată şi de numerele apelate (destinaţia apelurilor). Pentru apelurile efectuate în roaming în interiorul UE/SEE se aplică sistemul „roam like at home” (dacă utilizatorii nu au optat pentru un plan tarifar alternativ) şi se consumă din minutele naţionale incluse în planul tarifar (abonament/cartelă preplătită). Aceste apeluri nu consumă din minutele internaţionale incluse în planul tarifar”, se arată în comunicatul remis marţi de ANCOM.

De fiecare dată când un utilizator intră în roaming într-o altă ţară, el primeşte de la furnizorul său un SMS cu tarifele care i se aplică în roaming.

Citeşte şi Taxă de 7,7 euro pentru un GB de date în roaming, după consumul resurselor din abonament şi extraopţiuni

Serviciul de apeluri internaţionale le permite utilizatorilor aflaţi în România să sune, de pe telefonul fix sau mobil, către numere din alte ţări, a mai precizat ANCOM.

Apelurile internaţionale sunt tarifate diferit, în funcţie de reţeaua din care se apelează (fixă sau mobilă) şi de numerele apelate.

Există oferte cu minute internaţionale incluse, de cele mai multe ori către numere din UE. Minutele internaţionale nu pot fi utilizate în roaming.

Tarifele de roaming pentru folosirea telefoanelor mobile în timpul călătoriilor în Uniunea Europeană au fost eliminate începând de cu 15 iunie.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Elvis Pian a fost eliberat din închisoare. Cum a fost sărbătorită ieșirea lui din spatele gratiilor
Fanatik.ro
S-a aflat adevărul despre „Hristo Stoicikov, antrenor la Universitatea Craiova”. „Ştiu de ofertă, dar e periculos să antrenezi acolo”
Capital.ro
Taxă pentru gunoi. Se majorează tariful începând cu 1 ianuarie 2026. Sunt vizate atât persoanele fizice, cât și cele juridice
Playtech.ro
Staţiunea din România pe primul loc în topul preferinţelor turiştilor pentru sărbătorile de iarnă
Adevarul
Mii de bucureșteni așteaptă de ani recunoașterea unui drept garantat prin lege. Puțini știu că îl pot obține mai repede
wowbiz.ro
Mihaela Rădulescu, primele declarații exclusive, în ziua în care și-a înmormântat mama! Copleșită de durere, și-a găsit puterea să vorbească: „Din suflet…” | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Denise Rifai, pregătită pentru viața în doi! Vedeta Kanal D ne-a dezvăluit planurile sale pentru 2026: „A venit momentul”
iamsport.ro
Discuțiile din culise dintre Gino Iorgulescu și Mugur Isărescu pentru un proiect uluitor în fotbalul românesc, la un mare club
MediaFlux
Sondaj CURS. Surpriză uriașă privind intenţie de vot la alegerile parlamentare. AUR – 35%, PSD – 22%
stirilekanald.ro
Putin, decizie halucinantă în privința României! S-a declanșat ALERTA NATO
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet