Rus: Poliţia a întocmit patru dosare penale pentru fraude la referendum

Patru dosare penale care au în vedere infracţiuni privind împiedicarea dreptului de vot sau promisiunea de oferire de bani pentru vot au fost întocmite până în prezent, a declarat, miercuri, ministrul Administraţiei şi Internelor (MAI), Ioan Rus.
Romania TV
25 iul. 2012, 15:14
Rus: Poliţia a întocmit patru dosare penale pentru fraude la referendum

Până în acest moment, avem patru dosare penale, în urma cercetărilor efectuate. Au fost semnalate 30 de incidente, la 21 dintre acestea fiind finalizată cercetarea. Cele mai multe incidente s-au produs în mediul urban, inclusiv în Bucureşti, unde au fost 12 incidente„, a spus, miercuri, ministrul Rus, la şedinţa Comisiei de Transparenţă pentru Organizarea Referendumului, la care au participat şi reprezentanţi ai mai multor organizaţii neguvernamentale.

Ministrul Administraţiei şi Internelor a precizat că în fiecare judeţ al ţării au fost trimişi ofiţeri ai Inspectoratului General al Poliţiei Române (IGPR), care supervizează activitatea inspectoratelor de poliţie judeţene.

Cu acelaşi prilej, Rus a reamintit că, la alegerile locale din 2012, au fost pentru prima oară arestate persoane pentru infracţiuni privind legea electorală, subliniind că autorităţile nu vor ezita nici acum să aplice legea.

IGPR a anunţat, miercuri, că poliţiştii de la Inspectoratul de Poliţie al Judeţului Vaslui verifică în comune din judeţ dacă reprezentanţi ai primăriilor au reţinut cărţi de identitate ale unor persoane care primesc ajutor social pentru ca acestea să nu poată vota la referendum.

De asemenea, poliţiştii de la Inspectoratul de Poliţie al Judeţului Buzău fac verificări în comuna Săpoca, unde sunt suspiciuni că mai mulţi localnici ar fi primit bani ca să nu voteze la referendum, dând în schimb, ca garanţie, actele de identitate.

Poliţiştii din Gorj s-au sesizat din oficiu, marţi, şi au deschis un dosar penal în care se efectuează cercetări după ce presa a relatat că unor angajaţi ai unei unităţi minieri li s-ar fi luat cărţile de identitate de către conducere, pentru a nu putea participa la referendum, potrivit IPJ Gorj.

Verificări similare au avut loc judeţul Dolj, unde, potrivit oamenilor legii, nu s-au confirmat informaţiile potrivit cărora angajaţilor unei companii din Craiova le-ar fi fost oprite cărţile de identitate, pentru a nu putea vota la referendumul de duminică.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Fosta amantă a lui Sorinel Copil de Aur a trecut la amenințări: “Nu mi-e frică de pușcărie”
Fanatik.ro
Marius Baciu, out de la FCSB?! Ratarea calificării în fața letonilor de la Auda a pus capac. Exclusiv
Capital.ro
Poți primi bani la bătrânețe chiar dacă nu ai lucrat niciodată. Câți bani pot lua românii din această țară
Playtech.ro
Amenda pe care mulți șoferi încă o calculează greșit. Cât plătești din iulie 2026 pentru cele mai comune abateri
Adevarul
A murit Ion I. Brătianu, considerat ultimul descendent direct al familiei care a marcat politica României moderne. Avea 87 de ani
wowbiz.ro
Medicii au stabilit cu ce boală se confruntă, de fapt, Miruna! Adolescenta în vârstă de 18 ani se află în stare gravă, după ce a contractat o bacterie pe litoral
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primarul unei comune din Alba, găsit fără viață în podul casei. Și-ar fi pus capăt zilelor
iamsport.ro
Victor Becali a dat cărțile pe față în legătură cu ”ruptura” dintre el și vărul Gigi: ”Mărginași cărora le place să se trezească vorbind!”
MediaFlux
Modificare la pensie de la 1 August 2026. Crește stagiul complet de cotizare
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România