Generalul Ştefan Dănilă: SUA au opţiunea să instaleze rachete Patriot la Deveselu şi Kogălniceanu

SUA au opţiunea să instaleze sisteme de rachete Patriot la Deveselu şi Kogălniceanu, întrucât România nu a asumat asigurarea protecţiei aeriene a acestor baze, iar cu rachetele Patriot pe care le va achiziţiona va proteja strict obiective româneşti, a precizat, joi, generalul Ştefan Dănilă.
Romania TV
28 sept. 2017, 11:31
Generalul Ştefan Dănilă: SUA au opţiunea să instaleze rachete Patriot la Deveselu şi Kogălniceanu

Una dintre problemele pe care le-am discutat la instalarea scutului anti-rachetă, a elementului de scut anti-rachetă, a facilităţii americane în baza de la Deveselu a fost apărarea anti-aeriană. România nu şi-a asumat apărarea anti-aeriană a acelei facilităţi. Din acest motiv, eu sper, cred, că odată cu decizia de a achiziţiona rachete Patriot de către România, şi partea americană poate să facă pasul pe care l-am solicitat în 2014 şi pe care din păcate nu l-au făcut – nu ştiu exact care au fost reţinerile, din ce motiv partea americană nu a acceptat solicitarea română – de a instala un sistem de rachete Patriot la Deveselu, a spus generalul Ştefan Dănilă, fostul şef al Statului Major General al Armatei, într-un interviu acordat Mediafax.

Este opţiunea lor, nu este opţiunea noastră de a instala un sistem de rachete Patriot. La Mihail Kogălniceanu, la fel, este opţiunea lor, nu este opţiunea noastră. Sunt baze americane pe teritoriul românesc. Sunt baze pe care România nu şi-a asumat că le asigură protecţia aeriană, le asigurăm doar protecţia terestră. Celelalte elemente nu sunt obligaţii ale statului român”, a adăugat Dănilă.

El a menţionat faptul că rachetele Patriot pe care România le va achiziţiona vor fi destinate stricit protejării obiectivelor strategice româneşti.

Sunt convins că la nivelul decidenţilor politici, la nivelul ministerului Apărării, încă se cunosc aceste documente pe care le-am semnat din 2011 şi 2012, documente ale acordului de implementare. Şi elementele de apărare anti-aeriană pe care România le va cumpăra vor privi strict protecţia obiectivelor strategice româneşti, pentru că altfel înseamnă că vom achiziţiona pentru a apăra altceva şi sprijinul sau parteneriaul va presupune o altfel de abordare, a mai spus Dănilă.

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Invitată de FRF să cânte imnul României, celebra solistă a dezvăluit comportamentul șocant: „M-au înjurat de m-au nenorocit!”
Capital.ro
Ajutor în bani de Paște pentru pensionari. Când va fi făcută plata. Florin Manole: Aici avem o mică problemă
Playtech.ro
Când se plantează, de fapt, roșiile. Greșeala pe care mulți o fac primăvara
Adevarul
Electrocutați și forțați să lupte între ei până la moarte. Noi dovezi arată cum comandanții lui Putin își torturează propriii soldați
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
Dezvăluire după 12 ani! Ce a făcut Hagi în momentul arestării lui Gică Popescu: ”Era cu el în casă, copiii se uitau cum e dus la închisoare”
MediaFlux
Dan Bittman a izbucnit în lacrimi la primul concert Holograf, de după moartea lui Mugurel Vrabete. Cum a fost surprins solistul pe scenă
stirilekanald.ro
Rusia ar fi vrut să orchestreze o tentativă de asasinat asupra lui Viktor Orban pentru a-l ajuta să câștige alegerile
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj