Studiu incredibil. Efectele condimentelor asupra sănătăţii omului

Potrivit unui studiu publicat recent în jurnalul The BMJ (The British Medical Journal), savurarea unei mâncări picante măcar o dată pe săptămână ţi-ar putea slava viaţa.
Alina Costache
28 sept. 2017, 19:59
Studiu incredibil. Efectele condimentelor asupra sănătăţii omului

Oamenii de stiinta de la Universitatea de Medicina Harvard, Universitatea Oxford, Universitatea din Peking au examinat cu atentie relatia dintre consumul de alimente picante si riscul de deces din cauza unui cancer sau a unui atac cerebral.
In timpul cercetarii au fost examinati 199.293 barbati si 288.082 femei cu varste intre 30 si 79 de ani care traiau in 10 zone geografice diferite din China.

Persoanele bolnave de cancer, afectiuni ale inimii si atacuri cerebrale au fost excluse din studiu. Durata analizei: 2004-2013. Cercetatorii au aflat ca daca o persoana mananca cel putin o data pe saptamana o masa picanta scade semnificativ riscul tuturor cauzelor care produc mortalitate. Rezultatele sunt si mai bune in cazul persoanelor care nu consuma alcool. Studiul a mai descoperit ca un consum de alimente picante reduce riscul de a muri din cauza bolilor de inima, cancer si a afectiunilor respiratorii. In plus, persoanele care manaca de 6-7 ori pe saptamana alimente picante scade riscul de mortalitate cu 14% comparativ cu cele care au in meniu doar o data pe saptamana aceste alimente.

Citeste continuarea pe SFATULPARINTILOR. RO.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
David Popovici, abandonat de statul român. Guvernul le datorează 23,5 milioane euro sportivilor campioni: ”Nu sunt bani”
Capital.ro
Călin Georgescu n-a mai fost văzut așa. Susținătorii s-au rugat și au rostit „Tatăl Nostru” degeaba pentru el (VIDEO)
Playtech.ro
Detaliu cumplit despre afaceristul vasluian care a murit în accident de maşină! Ce păţise cu puţin timp înainte e dureros: 'Nu mai pot...
Adevarul
O adolescentă de 17 ani, bătută și violată de angajatul tatălui său, a murit mâncată de porci după individul a lăsat-o inconștientă în țarcul animalor
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A murit și soția însărcinată a lui Sorin Iacob, afaceristul care si-a pierdut viata in accidentul din...
iamsport.ro
”El e singurul patron din România de care mi-a fost frică". Amenințat că va fi ”dus în pădure și bătut” după un gol încasat
MediaFlux
Horoscop financiar. 3 zodii care vor primi bani în săptămâna 9–15 februarie 2026
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj