Peste 120 de imobile ale unităţilor de învăţământ din Argeş necesită autorizaţii de securitate la incendiu

Peste 120 de imobile ale unităților de învățământ din județul Argeș funcționează fără autorizații de securitate la incendiu, deși există obligativitatea obținerii lor, potrivit datelor prezentate miercuri de conducerea Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU).
Romania TV
11 oct. 2017, 13:56
Peste 120 de imobile ale unităţilor de învăţământ din Argeş necesită autorizaţii de securitate la incendiu

În evidențele ISU Argeș sunt înregistrate 532 de imobile ale unităților de învățământ, dintre care au autorizație de securitate la incendiu, 201 nu au, iar 268 nu necesită o astfel de autorizație.

„Din cele 201 imobile de învățământ care nu au autorizație de securitate la incendiu, din activitățile desfășurate în teren de inspecția de prevenire s-a constatat că 80 de imobile, dacă realizează lucrări privind cerința de securitate la incendiu (…), nu vor necesita obținerea autorizației, rămânând obligatoriu pentru 121 de imobile să obțină acest act administrativ”, a declarat șeful ISU Argeș, locotenent-colonelul Bogdan Olar, în cadrul unei conferințe de presă.

Conform aceleiași surse, în urma controalelor efectuate la unități sanitare s-a constatat că șase nu au autorizație de securitate la incendiu, ele funcționând în baza avizelor pe care le dețin. În cazul azilelor de bătrâni, centrelor pentru copii și celor pentru persoane cu dizabilități, s-a constatat că 15 unități funcționează fără autorizație.

DailyBusiness
Statul dă 700 de lei în plus pentru pensionari! CÂND ajung banii la aceștia
Spynews
Unde a fost dusă urna cu cenușa lui Robert Lupu, ucigașul Teodorei Marcu. Familia l-a incinerat zilele trecute
Bzi.ro
Dani Oțil face bani la foc automat! Ce avere a ajuns să aibă prezentatorul TV
Fanatik.ro
Noile taxe de la 1 iulie 2025: TVA de 21% și impozitarea veniturilor românilor cu 16%! Cum arată pachetul complet de măsuri fiscale pregătit între Cotroceni și partide
Capital.ro
Am pierdut un geniu! A murit omul care a adus viitorul în casele noastre: Îi dorim o nouă călătorie plină de sens
Playtech.ro
Întreținerea întârziată îți poate afecta creditul la bancă? Ce spun avocații despre raportările la Biroul de Credit
DailyBusiness
ANPC a găsit alte nereguli în supermarketuri. Produse expirate, mizerie și amenzi de 140.000 lei
Adevarul
Semnele care pot anunța cancerul: cum le recunoști la timp și îți salvezi viața
wowbiz.ro
A murit. Niculina Stoican, în DOLIU: „Atât a fost. Trebuia să…”
Spynews
Anca Țurcașiu și iubitul, imagine emoționantă alături de nepoțel. Cum s-a fotografiat artista / FOTO
Spynews
Iulia Vântur s-a întors în România. Ce spune despre viața trăită alături de Salman Khan
Evz.ro
Prăpăd în București. Furtuna a creat haos total. Update
Ego.ro
Cine este și cum arată singura soră a lui Klaus Iohannis. Acum s-a aflat! FOTO
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a fost dată afară! A vorbit imediat despre ce a pățit: „Nu poți face asta”
kanald.ro
Zboruri întârziate pe Aeroportul Otopeni! Trafic aerian dat peste cap de vremea severă din București
Cancan.ro
Înmormântarea Prințesei Kate, plănuită în mare secret! Care a fost planul Palatului Buckingham
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Obligație de plată pentru mașinile pe benzină și motorină. A intrat în vigoare în România azi, 9 iunie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga i-a lăsat mască pe tanzanieni. Apariție spectaculoasă la plajă
stirilekanald.ro
VIDEO „Fântâni arteziene” direct în Dâmbovița! Furtuna a făcut prăpăd în București, iar autoritățile par depășite de situație
Ilie Bolojan, anunț major despre serviciul militar obligatoriu: „Este bine să avem o armată dotată. Trebuie să ne adaptăm la aceste realități”
MediaFlux
Taxă pentru plata cu cardul. Se iau bani pentru fiecare tranzacție
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Lebedele albe au fugit departe, departe, departe… Rusia încearcă să-și ascundă bombardierele strategice