Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, chemat la audieri în Comisia de anchetă privind arhiva SIPA

Comisia parlamentară de anchetă privind arhiva SIPA l-a invitat pe ministrul Justiţiei la audieri joi, începând cu ora 10.00, urmând ca la audierile viitoare să fie chemaţi foştii miniştrii ai Justiţiei Monica Macovei, Tudor Chiuariu, Cătălin Predoiu şi Titus Corlăţean.
Romania TV
18 oct. 2017, 20:18
Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, chemat la audieri în Comisia de anchetă privind arhiva SIPA

Preşedintele comisiei, senatorul Şerban Nicolae (PSD) a afirmat, în şedinţa de acum o săptămână, că audierile ar trebui să înceapă cu ministrul Toader pentru că este persoana cea mai avizată având în vedere funcţia pe care o deţine.

„Ministrul Justiţiei în funcţie este persoana cea mai avizată pentru a ne spune care este situaţia în acest moment, dacă mai există compartimente de specialitate în legătură cu această arhivă, pentru că nu mai este o bază de date operativă, nu mai este o bază de informaţii cu activitate curentă. Poate să ne spună ce acte normative au fost incidente, nu cele care sunt publice, ci cele de rang inferior – ordine de ministru, dispoziţii interne, regulamente şamd. Ar fi punctul de plecare. Am şi solicitat domnului ministru o serie de date sistematizate de la care să pornim şi de aici putem să facem o strategie de deşfăşurare a activităţii comisiei, a social-democratul.

Tudorel Toader a confirmat încă de joia trecută că va veni la audiere. ”Sigur că voi merge, doar eu am iniţiat HG pentru accesul la arhivă şi cunoaşterea conţinutului arhivei SIPA!”, a declarat Tudorel Toader pentru Mediafax.

Ulterior audierii lui Toader, membrii comisiei intenţionează să viziteze şi locul în care este păstrată actualmente arhiva pentru ca apoi să fie reluate audierile.

În rândul celor care vor fi invitaţi în faţa comisiei se numără foştii şefi de stat Ion Iliescu, Emil Constantinescu, Traian Băsescu, foşti miniştri ai Justiţiei Monica Macovei, Tudor Chiuariu, Cătălin Predoiu şi Titus Corlăţean, foştii şefi ai SIPA, foştii şi actuali şefi şi prim-adjuncţi ai SRI, foşti şi actuali directori şi prim-adjuncţi de la SPP, foşti şi actuali miniştri de Interne, şeful ORNISS, procurorii generali de la Parchetul de pe lângă ÎCCJ şi adjuncţii acestora din perioada 2004-2017, potrivit listei prezenate în comisie.

Ilie Botoş, Laura Codruţa Kovesi, Tiberiu Niţu, Augustin Lazăr şi adjuncţii acestora vor fi şi ei audiaţi de parlamentari. „Îi vom invita începând cu domnul Ilie Botoş, continuând cu Laura Codruţa Kovesi, Tiberiu Niţu, Augustin Lazăr şi adjuncţii acestora. În principal aş invita la audieri pe şefii instituţiei.(…) Există o ordine de prioritate, există o strategie raţională de a face audieri pe repere cronologice şi pe repere care ţin de funcţiile deţinute”, a spus Nicolae, la prima şedinţă a comisiei de anchetă.

Şerban Nicolae a declarat că exclude ipoteza ca persoanele invitate să nu se prezinte la audieri.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie fără margini înainte de UTA – Dinamo. S-a aruncat de la etajul 7 și a murit
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
Cum poţi afla dacă ai moştenit acţiuni primite de părinţi sau bunici în Cuponiada anilor ’90: actul esenţial pentru a fi despăgubit
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Fostul jucător din Liga 1 ajuns în comă a plecat după retragere în afară pentru ”un trai mai bun”! Munca de jos l-a învățat o lecție: ”Tata m-a întrebat: «Fotbal sau școală?»”
MediaFlux
România sare în aer! S-au anunțat prețurile gazelor în 2026
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet