CTP despre demisia lui Rus: Este un gest de demnitate la care nu mă aşteptam

Jurnalistul Cristian Tudor Popescu a comentat, luni, la România TV, demisia înaintată de ministrul de Interne Ioan Rus, afirmând că aceasta reprezintă "un gest de demnitate" provocat, probabil, de "o adevărată cruciadă pentru a înlătura 1,3 milioane de oameni" de pe listele electorale.
Romania TV
06 aug. 2012, 07:34
CTP despre demisia lui Rus: Este un gest de demnitate la care nu mă aşteptam

Cristian Tudor Popescu a calificat demisia lui Ioan Rus de la conducerea MAI ca fiind „un gest logic” şi „de demnitate”, dar a admis că nu s-ar fi aşteptat la o asemenea reacţie din partea acestuia.

„Nu mă aşteptam la aşa ceva de la domnul ministru Ioan Rus, care pentru a-l proteja pe domnul premier Ponta în scandalul plagiatului a fost capabil să facă apel la Platon, Aristotel, Newton şi Einstein fără să îi fie teamă de ridicol. Nu mă aşteptam la un asemenea gest de demnitate din partea lui Ioan Rus„, a spus Cristian Tudor Popescu.

Editorialistul Gândul.info a precizat că demisia lui Rus este „un gest logic” într-un moment în care amânarea verdictului CCR privind validitatea referendumului din 29 iulie nu mai avea rost.

„După părerea mea nu mai avea rost această amânare pe motivul actualizării listelor electorale. Această hotărâre a CC a creat posibilitatea actualei guvernări să încerce acum să declanşeze o adevărată cruciadă, de la cruce, de la morţi, pentru a înlătura 1,3 milioane de oameni din liste. Probabil pentru că s-a trasat această sarcină, cum necum să fie aduse listele unde trebuie, domnul Rus şi domnul Paul Dobre au cedat psihic şi au părăsit funcţiile„, a adăugat jurnalistul.

Cristian Tudor Popescu a ţinut să precizeze că rezultatul referendumului care va fi pronunţat de Curtea Constituţională „nu mai are rost”: „Este atât de maculat în clipa de faţă de tot felul de combinaţii, de manevre, încât orice rezultat va fi contestat violent de o parte şi de alta, deci practic acest referendum se dovedeşte inutil, ba chiar nociv, pentru că vom reveni la o stare de spirit naţională scindată mai rea decât înainte de referendum. Noi toţi pierdem din acest referendum. După tot şirul de faulturi şi tertipuri care au fost folosite de ambele părţi angajate în bătălie, spiritul acestui referendum a fost definitiv compromis”.

DailyBusiness
Cum ajung angajații cu salariul mare să câștige atât de mulți bani. Secretul dovedit științific care te ajută în carieră
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Ce pensie are Valentin Ceaușescu? Viața discretă a fiului fostului dictator după decenii de muncă în cercetare
Fanatik.ro
Ce a găsit, de fapt, Reghecampf în Sudan: milioane de copii înfometați. ”Sunt piele și os”
Capital.ro
Când se trece la ora de iarnă în 2025. Ceasul se dă înapoi cu o oră, ora 4:00 devine ora 3:00
Playtech.ro
Până când mai este valabil buletinul clasic pentru călătoriile în Uniunea Europeană
Adevarul
Termocentrala Mintia, sfârșitul epocii cărbunelui. Transformarea spectaculoasă a „Stelei de pe Mureș”
wowbiz.ro
Concurenta care a făcut amor cu ispita de la „Insula Iubirii” în dormitor! A picat testul fidelității, la fel ca Ella Vișan
Evz.ro
Procedura Visa Waiver 2025 pentru România, reluată, anunță ambasadorul Muraru
Prosport.ro
FOTO. Fiica lui Ilie Năstase și a Amaliei Năstase s-a pozat la duș
kanald.ro
Începerea anului universitar, amânată? Studenții sunt nemulțumiți de tăierea burselor
Cancan.ro
Felix Baumgartner a fost, de fapt, ucis? Răsturnare de situație, după ultima descoperire a anchetatorilor
iamsport.ro
Prunea a răbufnit: ”Louis s-a săturat de fotbal, Petrescu a plătit avionul și Varga stă cu lingourile de aur! Săracii de la CFR sunt în cap”
MediaFlux
Anunț privind voucherele la curent de 50 de lei! Zeci de mii de români au depus deja cererea pentru tichete
stirilekanald.ro
Rusia exclude o întâlnire directă cu Volodimir Zelenski. Răsturnare de situație în privința opririi războiului din Ucraina
Mihai Voropchievici Horoscop rune 24–29 august. Vărsătorii dau lovitura, Berbecii il au pe Wunjo, Fecioarele primesc bani