Uniunea Europeană nu va acorda Marii Britanii un statut special după Brexit

Uniunea Europeană nu va accepta un acord comercial care să confere Marii Britanii un statut special, afirmă negociatorul european pe tema Brexit, Michel Barnier.
Filip Stan
19 dec. 2017, 21:35
Uniunea Europeană nu va acorda Marii Britanii un statut special după Brexit

Michel Barnier a explicat că domeniul serviciilor financiare nu va fi inclus în eventualul acord comercial cu Marea Britanie.

„Nu există niciun acord comercial care să includă servicii financiare. Nu există aşa ceva”, a declarat Michel Barnier, citat de cotidianul The Guardian.

Acest lucru înseamnă că băncile şi firmele de servicii financiare din Londra vor trebuie să îşi transfere sediile în spaţiul Uniunii Europene pentru a menţine accesul la piaţa comunitară.

 Guvernul Theresa May speră să obţină condiţii privilegiate în viitorul acord comercial cu Uniunea Europeană.

Liderii UE au aprobat deja trecerea negocierilor pe tema Brexit la viitoarele relaţii comerciale.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Cum arată casa bunicilor Vlăduței Lupău. Cântăreața s-a întristat când a ajuns acolo
Fanatik.ro
Taxe pe trofeul CM! Câți bani oprește fiscul american din premiul Spaniei după câștigarea Cupei Mondiale
Capital.ro
Curs valutar joi, 23 iulie. BNR a publicat noile cotații pentru principalele valute. Cât valorează euro și dolarul
Playtech.ro
Facultatea unde concurența a ajuns la 21 de candidați pe un loc. Specializările care atrag cei mai mulți absolvenți de liceu
Adevarul
Reportaj în Ungaria de Est, paradisul cultural și acvatic de la granița României. Cât costă un sejur în tărâmul cetăților și băilor termale
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie din Brăila a rămas fără cap la locul de muncă, după ce a fost prinsă sub mai mulți baloți! Victima era mama a trei copii
iamsport.ro
O echipă din România și-a batjocorit jucătorii și angajații: ”Și-au amanetat bijuteriile pentru bani de cozonac! Sunt neplătiți de 6 luni, nu mai recuperează nimic, clubul e în faliment”
MediaFlux
Horoscop 23 iulie. Apar oportunități din locuri neașteptate. Cine câștigă bani și cine trebuie să spună un „nu” hotărât Introducere
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România