TITULARIZARE 2012: Dascălii şi-au primit posturile

Dascălii care au susţinut examenul de titularizare, şi-au primit luni, 13 august, posturile pentru care au concurat. Deşi au fost foarte multe note mici, numărul celor care au obţinut un post în învăţământ a crescut. La Gorj, o profesoară a picat cu nota 4, dar după contestaţii s-a trezit titulară.
Romania TV
13 aug. 2012, 06:23
TITULARIZARE 2012: Dascălii şi-au primit posturile

După mărirea notei la contestaţie, profesoara i-a luat locul unei colege care s-a trezit că a rămas fără loc de muncă.

„Eram pe primul loc, iar diferenţa dintre mine şi următoarele două era de peste un punct. Eu n-am depus contestaţie, ştiind că nu se ia foarte mult după contestaţie, însă după cele 6 contestaţii care s-au depus la Motru au fost diferenţe colosale. Altor persoane li s-au mai şi luat sutimi, dar nu s-a dat la nimeni trei puncte”, a declarat profesoara care a pierdut postul.

Lucrările profesoarelor au fost corectate în judeţul Argeş, iar inspectorii gorjeni nu au ce să facă. „Nu pot greşi. Prima a fost comisia iniţială, a doua, comisia de la contestaţii şi dacă diferenţa este mai mare de un punct, o verifica şi a treia comisie. Puţin probabil să fie vreo eroare acolo”, a spus inspectorul şcolar general adjunct din Gorj, Ion Isfan.

Singura şansă a pofesoarei care a pierdut postul rămâne examenul de titularizare de anul viitor.

Rata de promovare (cel puţin nota 5) la proba scrisă a concursului pentru ocuparea posturilor didactice vacante/rezervate din învăţământul preuniversitar, din data de 2 august, după soluţionarea contestaţiilor, este de 82,15% (în creştere cu 1,75% faţă de rata înregistrată înainte de depunerea contestaţiilor – 80,40%), potrivit Ministerului Educaţiei.

Rezultatele finale după soluţionarea contestaţiilor admise indică următoarea situaţie: candidaţi cu note sub 5: 4.620 (17,85%), candidaţi cu note între 5 şi 6,99: 8.454 (32,66%), candidaţi cu note între 7 şi 10: 12.811 (49,49%). După soluţionarea contestaţiilor, numărul candidaţilor care au obţinut nota 10 nu s-a modificat (220).

Candidaţii care nu au obţinut la inspecţia specială la clasă sau la proba practică minimum nota 7 (şapte) nu pot ocupa posturi didactice/catedre vacante publicate pentru angajare pe perioadă nedeterminată. Pentru angajarea pe perioadă determinată, candidaţii trebuie să obţină minimum nota 5 (cinci) atât la proba scrisă, cât şi la proba practică/inspecţia specială.

Repartizarea candidaţilor pe posturile pentru angajare pe perioadă nedeterminată va avea loc la nivelul centrelor de concurs în data de 13 august 2012. În data de 16 august 2012 va avea loc repartizarea candidaţilor pe posturile pentru angajare pe perioadă determinată, la nivelul centrelor de concurs.

DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Proiectul mastodont pe care nici măcar Nicolae Ceaușescu nu l-a vrut. Nu i-a plăcut ideea și a solicitat o lucrare mult mai scumpă. Se reiau lucrările în 2025 și se intră puternic în primii 35 de km
Capital.ro
Lovitură imensă pentru Elena Udrea! Autoritățile au luat decizia deja
Playsport.ro
Unde sunt radarele fixe din România, detaliul esențial oferit de Poliția Română. Aici se...
DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Adevarul
Forțele ucrainene au publicat imagini cu sistemul antiaerian „Raven” în acțiune
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Cocktail de pesticide în farfurie: Topul celor mai contaminate alimente
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Cod portocaliu de caniculă în peste jumătate din România! Temperaturile maxime ating 40 de grade Celsius în următoarele zile
Cancan.ro
Ilie Bolojan a modificat măsurile de austeritate! Știrea momentului în România
Capital.ro
România a pierdut cea mai iubită prezentatoare TV. Românii nu o vor uita niciodată
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
Șefa s-a urcat pe ea și a sufocat-o. Sfârșit tragic pentru angajata de 26 de ani dintr-un supermarket
Irina Columbeanu își schimbă viața! Fiica lui Irinel Columbeanu pleacă din Malibu și nu va mai locui cu Monica Gabor
MediaFlux
Se recalculează pensiile pentru 5 milioane de pensionari! Anunțul CNPP
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
România arde, iar în trei țări se moare de frig! Temperaturile extrem de scăzute au dus la moartea a zeci de persoane