Rus, la Parchet: Băsescu şi Antonescu sunt „fetele mari ale politicii” VIDEO

"Două fete mari din politică", aşa i-a numit fostul ministru de Interne Ioan Rus pe Crin Antonescu şi Traian Băsescu. Afirmaţia a fost făcută la sosirea la Parchet unde Ioan Rus a fost audiat în scandalul listelor electorale. Într-o declaraţie plină de ironii făcută presei, fostul ministru a punctat: "am fost demisionat".
Romania TV
13 aug. 2012, 07:20
Rus, la Parchet: Băsescu şi Antonescu sunt

Ioan Rus a negat că cei doi i-ar fi dat vreun telefon legat de modificarea numărului persoanelor din listele electorale permanente. În schimb, Băsescu şi Antonescu ar fi făcut presiunile în mod public, prin intermediul unor declaraţii date presei.

„Crin Antonescu nu m-a sunat niciodată. A spus doar la televizor că sunt un mincinos (…) Traian Băsescu nu m-a sunat să modific listele mai la stânga sau mai la dreapta. Mi-a spus doar de la uşa garajului cum stă treaba cu închisoarea”, a declarat Ioan Rus înainte de se prezenta la audieri, la Parchet, în legătură cu dosarul penal ce i s-a întocmit fostului ministru delegat al Administraţiei, Victor Paul Dobre.

„Le cer scuze acestor politicieni de anvergură, fete mari în politică, că nu au făcut presiuni”, a spus Rus ironic. „Am fost demisionat”, a adăugat Rus. Întrebat cine l-a „demisionat”, Ioan Rus a răspuns: „M-am demisionat singur”.

Invitat să comenteze afirmaţiile potrivit cărora Rus ar fi ştiut că este înregistrat, Rus a avut o reacţie virulentă.

„O penibilitate. Cum dracu’ să ştiu? Cât poţi să fii de prost să crezi aşa ceva? Cât poţi să fii de prost, şi prostia are o limită. Eu am votat la referendum pentru că îmi doresc ca Traian Băsescu să plece, dar exclusiv în cadrul legal şi constituţional din România”, a spus Ioan Rus.

Victor Paul Dobre şi Ioan Rus au fost interceptaţi de procurorii Din Parchetul General, cu mandat de la Curtea Supremă de Justiţie. Fostul ministru de Interne Ioan Rus îi spunea lui Victor Paul Dobre, într-o discuţie despre listele electorale, în 4 august, că el le-a spus că nu semnează „niciun singur om în plus sau în minus”, pentru că „eu chiar nu vreau să-mi petrec bătrâneţile în puşcărie!”.

USL a cerut CSM să se autosesizeze în cazul incerceptărilor convorbirilor lui Victor Paul Dobre şi Ioan Rus, care ar fi fost făcute ilegal.

Procurorul general al Parchetului de pe lângă ÎCCJ a cerut Parlamentului aviz pentru începerea urmăririi penale a fostului ministru delegat al Administraţiei, Victor Paul Dobre. Victor Paul Dobre, care a demisionat din funcţia de ministru delegat penru Administraţie în cadrul Ministerului Administraţiei şi Internelor, este suspectat de săvârşirea infracţiunii de abuz în serviciu contra intereselor publice în formă calificată. Potrivit unui comunicat al Parchetului de pe lângă ÎCCJ, „există indicii că Victor Paul Dobre i-a solicitat învinuitului Manoloiu Constantin, directorul Direcţiei pentru Evidenţa Persoanelor şi Administrarea Bazelor de Date, să întocmească un înscris în care s-a consemnat că Ministerul Administraţiei şi Internelor nu își poate asuma veridicitatea numărului de persoane înscrise în listele electorale permanente”.

Pe 6 august , Rus a anunţat că demisionează din funcţia de ministru de Interne. Ioan Rus şi-a motivat decizia prin presiunile făcute asupra sa şi a ministerului pe care l-a condus în urma referendumului din 29 iulie şi a polemicilor privind listele electorale.

„Asupra mea şi a Ministerului Administraţiilor şi Internelor s-au exercitat nenumărate presiuni, începând cu Traian Băsescu şi terminând cu Crin Antonescu. Din punctul meu de vedere, aşa ceva este inacceptabil. Eu sunt un politician corect şi onest, iar limitele demnităţii mele mi le stabilesc eu, drept pentru care mi-am înaintat demisia de onoare din funcţia de ministru al Administraţiei şi Internelor”, a declarat Ioan Rus, într-o conferinţă de presă.

„Aştept neutralitate politică şi bună credinţă şi sper ca aceia care vor veni după mine să nu permită ca MAI să fie implicat în bătălii pentru putere, iar politicienilor români, începând cu Traian Băsescu şi terminând cu Crin Antonescu, le spun cu toată modestia că în spatele lor şi al deciziilor lor se află totuşi un popor şi o ţară”, a completat Rus.

Ioan Rus a anunţat că şi Victor Paul Dobre, ministru delegat pentru Administraţie, şi-a înaintat demisia din funcţie.

DailyBusiness
Ce să NU faci niciodată la un interviu de angajare. Cea mai importantă întrebare pe care ar trebui să o pui: „Îți arată adevărul dincolo de aparențe”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Lovitură totală pentru Pepco. Ce se întâmplă cu magazinul adorat de sute de mii de români. Oamenii stăteau la coadă pentru produse, dar gigantul care deține Zara, Stradivarius sau Bershka i-a întors din drum
Capital.ro
Doliu în televiziune! A murit cel mai iubit actor și prezentator: A plecat ca un adevărat gentleman
Playtech.ro
Cât va costa un apartament de 130.000 € după majorarea TVA din 1 august. Calculul care îi descurajează pe cumpărători
DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Adevarul
Măcelul pornit de la propagandă, două înmormântări și o crâșmă închisă. Cronica sfâșietoare a uciderii evreilor din Dorohoi
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Renovare fără bătăi de cap. Cum cureți varul de pe ramele geamurilor termopan
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Cutremur azi dimineață în România! În ce zonă s-a produs seismul
Cancan.ro
BREAKING! Ștefan Popescu A MURIT. Avea doar 40 de ani și o dorință banală
Playsport.ro
Băiat de 8 ani, găsit trăind printre câini. Nu știe să vorbească, comunică doar prin lătrat și...
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de apartamente. Trebuie să transmită asociației de proprietari
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
Dentistul care și-a otrăvit soția cu venin de șarpe a primit o veste teribilă după gratii
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Canicula și „nopțile albe”. Sindromul nocturn care afectează, anual, zeci de mii de români
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Financial Times: Unirea dintre „urs” și „dragon” sperie Occidentul. Cum îl poate folosi Xi pe Putin