Liviu Dragnea: Am discutat cu Iohannis, după jurământul miniştrilor

Liviu Dragnea, liderul PSD, a precizat, miercuri, că a avut, luni, la Cotroceni, după depunerea jurământului de către noii miniştri, o discuţie cu preşedintele Iohannis, el arătând că nu face declaraţii care să-l pună într-o situaţie defensivă pe şeful statului, cât timp e într-o vizită oficială.
Romania TV
31 ian. 2018, 13:55
Liviu Dragnea: Am discutat cu Iohannis, după jurământul miniştrilor

Întrebat dacă îşi menţine declaraţia potrivit căreia instituţiile europene sunt dezinformate cu privire la legile Justiţiei, Dragnea a răspuns: „Eu nu-mi iau vorbele înapoi, dar vreau să vă spun ceva: niciodată când şeful statului, indiferent care a fost, a fost plecat într-o vizită oficială, eu personal nu am făcut nicio declaraţie care să-l pună într-o situaţie defensivă sau neplăcută acolo, pentru că reprezintă România”.

„După ce preşedintele Iohannis se întoarce în România, putem discuta pe larg despre asta, dar nu-mi iau înapoi nicio declaraţie. E incorect ce s-a întâmplat în ultima perioadă, pentru că toată lumea ştia că preşedintele României merge la Bruxelles la o întâlnire importantă şi tot felul de oameni din România au început să spună despre ce se întâmplă în România, când cel care trebuia să spună ce se întâmplă în România, poate cel mai avizat, ar fi preşedintele. Şi preşedintele sigur a fost într-o situaţie în care să dea explicaţii, ceea ce nu e corect”, a adăugat Dragnea.

Întrebat dacă a discutat cu Iohannis pe această temă la Cotroceni, având în vedere că urma vizita la Bruxelles şi se ştia despre aceasta, Dragnea a răspuns: „Da. Ce v-am spus dumneavoastră i-am spus şi preşedintelui. După întâlnirea de la Cotroceni am rămas cred că 10 minute cu preşedintele”.

Liderul PSD, Liviu Dragnea, a acuzat, luni, după jurământul noilor miniştri, la un post tv, delegaţia Comisiei Europene din România de faptul că ar fi transmis informaţii false la Bruxelles referitoare la acţiunea Guvernului Dăncilă privind legile din sistemul judiciar.

Preşedintele Klaus Iohannis are miercuri o întâlnire cu preşedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker şi cu preşedintele Consiliului European, Donald Tusk, una dintre teme fiind modificările aduse legilor Justiţiei, anunţă Administraţia Prezidenţială.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Cum s-a afișat iubita lui Jude Bellingham. Ipostaza cu care i-a înnebunit pe fani
Capital.ro
Decizie pentru Călin Georgescu. Anunțul AUR după ce acesta a scăpat de controlul judiciar: Nu ne oprim aici!
Playtech.ro
Programul mall-urilor de Paște 2026. Unde poți face cumpărături chiar pe 12 aprilie
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată și-a pierdut viața în Câmpina, după ce a intrat cu mașina într-un copac. Avea doar 28 de ani
iamsport.ro
Banciu cere desființarea unei echipe din SuperLiga: ”O chestiune de prioritate națională, ai dovada clară!”
MediaFlux
Fără amenzi pentru șoferi. Permisul auto și talonul ar putea să nu mai fie prezentate fizic
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj