Dragnea vrea comisie parlamentară de anchetă în cazul SPP: Înteleg că PNL nu are curaj să cheme la audieri pe cineva de la servicii

Președintele PSD, Liviu Dragnea, cere comisie de anchetă pentru clarificarea situației pe care a descris-o ca fiind risc de securitate națională. Senatorul PNL Marcel Vela, șeful comisiei de apărare din Senat, vrea ca premierul Viorica Dăncilă, vicepremierul Paul Stănescu și șeful PSD, Liviu Dragnea, să fie audiați la Parlament.
Romania TV
05 feb. 2018, 14:19
Dragnea vrea comisie parlamentară de anchetă în cazul SPP: Înteleg că PNL nu are curaj să cheme la audieri pe cineva de la servicii

„Deja se impune o comisie de anchetă pentru că au inceput sa iasa la iveală din ce in ce mai multe informatii”, a declarat Liviu Dragnea, după ce senatorul PNL Marcel Vela, șeful comisiei de apărare din Senat, a anunţat că vrea ca premierul Viorica Dăncilă, vicepremierul Paul Stănescu și șeful PSD, Liviu Dragnea, să fie audiați în comisie pe renunţării la serviciile SPP.

Anterior, Dragnea a precizat ca se va prezenta in fata Comisiei de aparare a Senatului, dupa ce liberalul Marcel Vela a anuntat ca liderul PSD este invitat saptamana viitoare in acest for pentru a prezenta motivele pentru care unii demnitari au renuntat la serviciile SPP.

„Aşa ne trebuie, să ne cheme la audieri. Voi merge la orice comisie parlamentară”, a spus Liviu Dragnea, mentionand insa ca nu intelege pentru ce a fost chemat la audieri si premierul Viorica Dancila.

„Paul Stănescu cred că o să meargă. Nu am inteles de ce nu e chemat dl Pahontu. Inteleg ca PNL nu are are curaj sa cheme pe cineva de la servicii”, a comentat Dragnea. 

 

Parchetul general s-a autosesizat şi face verificări după acuzaţia lui Liviu Dragnea la adresa şefului SPP, Lucian Pahonţu ca s-a implicat „mai mult decat era cazul” in Guvern şi că încearcă eliminarea sa din viaţa politică.

Ultima relatare legată de Lucian Pahonţu a fost făcută de Liviu Dragnea luni seara, după învestirea Guvernului Dăncilă.

„Este un coleg de-al nostru, Paul Stănescu – probabil că de aia are şi probleme acum sau poate că este o simplă coincidenţă – el a spus în mai multe întâlniri publice în ţară, la întâlniri ale CExN, că un bun prieten de-al lui a fost trimis de domnul Pahonţu care a spus că nu vorbeşte în numele dumnealui – eu cred că vorbea doar în numele dumnealui – şi a spus că undeva prin martie eu o să fiu executat şi că dumnealui să stea deoparte că o sa fie protejat şi chiar o să ajungă preşedintele partidului”, a relatat Liviu Dragnea luni seară într-o emisiune la Antena 3.

Liderul PSD a arătat că, în situaţia în care acelaşi tip de discuţie l-a avut Pahonţu şi cu Mihai Tudose sau cu Sorin Grindeanu, foştii premieri PSD, „putem începe să avem explicaţii” pentru relaţia tensionată a acestora cu partidul.

„Instituţional, orice premier trebuie să aibă contacte cu şefii unor astfel de instituţii – şi mă refer la SRI, la SIE şi puţin la SPP. Nu ştiu la ora asta dacă din partea acestor instituţii a fost o influenţă atât de mare care să-i fi determinat şi pe Sorin Grindeanu şi pe Mihai Tudose să evolueze într-o astfel de relaţie tensionată cu partidul şi cu coaliţia. N-avem de unde să ştim acuma, dar asta nu înseamnă că până la urmă nu vom afla. În schimb, mai mulţi colegi mi-au zis că şeful SPP a fost implicat mai mult decât e cazul. Şeful SPP-ului n-are de ce să interacţioneze cu premierul sau cu membri ai cabinetului”, a mai spus Dragnea.

După acuzaţiile lui Liviu Dragnea, premierul Viorica Dăncilă a anunţat miercuri, la începutul şedinţei de Guvern, că nu vrea să beneficieze de serviciile de protecţie ale SPP şi că a anunţat deja conducerea Serviciului de această decizie. Mai mult, Dăncilă a spus că toţi miniştrii au fost de acord să nu beneficieze de serviciul de pază oferit de SPP.

„Pentru că au apărut speculaţii, aş vrea să precizez că am transmis Serviciului de Pază şi Protecţie încă de luni seară că nu vreau să beneficiez de protecţie. Înţeleg că toţi miniştrii au aceeaşi opţiune şi am comunicat deja acest lucru. Vom îndeplini formalităţile legale în acest sens”, a anunţat premierul Viorica Dăncilă, la începutul şedinţei de guvern.

Premierul a ţinut să precizeze că nu are nicio problemă cu ofiţerii SPP şi nici cu instituţia în sine.

Vicepremierului Paul Stănescu a confirmat afirmaţiile şefului său de partid în legătură cu Lucian Pahonţu, şeful SPP. Paul Stănescu a declarat miercuri că a primit indicații de la șeful SPP care i-ar fi cerut colaborare în schibul protecției și l-ar fi anunțat, prin intermediari, că Liviu Dragnnea va fi „executat” până în martie. 

„Va pot spune că a venit un prieten la mine din partea unui alt funcţionar al statului român, am înţeles că Pahonţu îl cheamă, să-mi transmită, cred că la două săptămâni după ce am fost numit viceprim-ministru şi ministru al Dezvoltării Regionale, ca e foarte bine să colaborez pentru că o sa am protecţie, pentru că Liviu Dragnea va fi executat până în martie cel târziu şi că aş putea să preiau şi partidul chiar”, a declarat Paul Stănescu.

Întrebat în ce consta colaborarea, vicepremierul Paul Stănescu a răspuns: „Nu ştiu pentru că i-am spus urmatorul lucru: „Te rog să-i spui că a greşit adresa!”. 

Stănescu a mai spus că nu-l cunoaşte pe Lucian Pahonţu, că nu l-a văzut niciodată.

„Nu stiu cine e Pahonţu. Nu l-am văzut în viaţa mea. Nu cred că serviciul e de vină, cred că oamenii sunt de vină. E impardonabil să se spună aşa ceva în momentul în care eram viceprim-ministru în Guvernul României ori asta înseamnă un atentat grav la democraţie”, a completat Paul Stănescu.

DailyBusiness
Cât costă un ghiozdan, un caiet sau un penar la început de an școlar. Părinții au început goana după rechizite
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Andreea Marin, dezvăluiri neașteptate despre viața sentimentală! „Nu trebuie să fie…“
Fanatik.ro
Statul român îi va plăti despăgubiri uriașe fostului adjunct de la APIA, eliberat după o condamnare pentru mită. Bogdan Dumitrașcu fusese prins în flagrant
Capital.ro
Marele artist al României a plecat să dea reprezentație pe scena cerului. Un mare şi smerit actor! Aplauzele rămân pentru eternitate
Playtech.ro
Cât de mult a avansat boala Regelui Charles și ce face pentru a-și alina durerile în timpul deplasărilor
Adevarul
Spitalele franceze, în alertă. Mărturia unui medic român despre pregătirile pentru un eventual conflict în Ucraina
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Apare o nouă fabrică de autobuze electrice în România
Prosport.ro
FOTO. Cum arată mama a doi copii care a participat la Campionatele Mondiale de Bikini Fitness
kanald.ro
Rezultate Loto 6 din 49 pentru joi, 4 septembrie 2025: Numerele extrase astăzi - Joker, Noroc LIVE. 5,25 milioane de euro, premiul cel mare la Loto 6/49
Cancan.ro
Maria, tânăra torturată în Dubai, ar putea ajunge după gratii 😲 Ce s-a întâmplat după interviul în care a vorbit despre agresorii e
iamsport.ro
FIFA a anunțat schimbarea pentru Cupa Mondiala, fanii s-au înfuriat: 'E absolut absurd!`
MediaFlux
26 de țări sunt gata să trimită trupe în Ucraina. Nicușor Dan anunță decizia României
stirilekanald.ro
Femeia călcată cu mașina de amant, în Mizil, a murit la spital după zile de chin - VIDEO
substantial.ro
De ce apar mirosurile neplăcute în acele zone? 4 motive pe care toate femeile ar trebui să le cunoască