Ponta, atac la Boc: E un politician mic cu un foarte mare tupeu VIDEO

Premierul Victor Ponta a declarat, luni, înaintea şedinţei USL, că fostul prim-ministru Emil Boc este un politician mic, cu un foarte mare tupeu, pe care l-a acuzat de "mare nesimţire" şi despre al cărui mandat a spus că a reprezentat o "catastrofă" în viaţa României, scrie Mediafax.
Romania TV
20 aug. 2012, 08:23
Ponta, atac la Boc: E un politician mic cu un foarte mare tupeu VIDEO

„Vreau să constat un sigur lucru şi, din păcate, mi s-a confirmat acum de dimineaţă: din păcate, fostul prim-ministru, domnul Emil Boc, e un politician mic cu un foarte mare tupeu. Eu mi-am făcut datoria nu faţă de domnul Boc, ci faţă de români, să spun ceea ce am găsit la Hidroelectrica – 1,2 miliarde de Eruo pierderi, ce am recuperat într-un trimestru de la ANAF – 1,2 miliarde de lei bani în plus încasaţi, ce am găsit fraude – şi vorbesc de sute de milioane de Euro şi de lei – fie că e vorba de Poşta Română, fie că e vorba de Ministerul Dezvoltării, de CNAS. Nu ştiu de ce domnia sa s-a simţit dator, în loc să răspundă la lucrurile astea, şi probabil trebuie să răspundă şi penal, să vorbească de două lucurri care mi-au dovedit încă o dată că a stat trei ani premier fără să înveţe nimic”, a spus Ponta.

El a precizat că primul lucru despre care a vorbit Boc a fost cursul Euro-Leu şi a ţinut să-i reamintească fostului premier că atunci când a plecat Guvernul PDL cursul era 4,5, iar acum e 4,8 în urma „unui atac fără precedent al lui Traian Băsescu şi al PDL împotriva României în ansamblu”.

„Al doilea lucru despre care a vorbit e preţul la gaze. Vreau să spun că eu nu fac altceva acum decât să aplic ceea ce Guvenrul Boc a semnat cu FMI referitor la preţul la gaze. E totuşi prea mare nesimţirea să semnezi un acord cu FMI după care să-i cerţi pe cei care-l aplică. Ce trebuia să facem, să nu aplicăm ce a semnat domnul Boc?”, a spus Ponta.

Victor Ponta a susţinut că mandatul lui Boc a reprezentat „o catastrofă” pentru România.

„Domnul Boc, din păcate pentru România – se îmtâmplă şi catastrofe în viaţa unor ţări – a fost prim-ministru. Faptul că nu a învăţat şi nu a înţeles nimic e încă o explicaţie pentru care PDL l-a schimbat din funcţie”, a mai spus Ponta.

Fostul premier Emil Boc i-a transmis, sâmbătă, actualului şef al Guvernului, Victor Ponta, care a făcut bilanţul a 100 de zile de guvernare, că „viaţa bate blogul” şi i-a recomandat să îi întrebe pe români cât este cursul leu-euro şi care este preţul la gaze.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Andrei Rațiu, transfer spectaculos la Liverpool! Englezii aruncă bomba în mercato
Capital.ro
Nici nu s-a terminat anul școlar, dar un nou trend prinde contur: ce se întâmplă cu cumpărăturile pentru școală
Playtech.ro
A plătit 450 de euro pentru un mic dejun fără să știe. Cum a fost păcălit un pensionar timp de doi ani
Adevarul
Naționala de fotbal a României la Mondialul jucat sub semnul fascismului. Dramatism și ghinion pentru ticolori în Italia 1934
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Claude Guillemot, cofondator Ubisoft, și-a pierdut viața în urma prăbușirii unui avion de mici dimensiuni, în Franța
iamsport.ro
Fără dubii! Pancu a recunoscut că ar fi refuzat-o pe Rapid dacă primea cealaltă ofertă la care spera: ”O dată în viață!”
MediaFlux
Horoscop financiar de weekend. Cele trei zodii care vor atrage banii ca un magnet
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?