Noroc chior! A scăpat viu după ce a fost muşcat de o cobră regală

Expert în viaţa animalelor sălbatice şi realizator de televiziune la Discovery Channel şi Channel 4, Mark O'Shea a fost muşcat de o cobră regală căreia i-a supravieţuit ca prin minune.
Romania TV
20 aug. 2012, 15:35
Noroc chior! A scăpat viu după ce a fost muşcat de o cobră regală

Entuziastul expert în reptile Mark O’Shea, în vârstă de 56 de ani, a scăpat cu viaţă ca prin minune după ce a fost muşcat de o cobră regală, care şi-a înfipt colţii veninoşi în piciorul lui, în West Midlands Safari Park, în timp ce el îi dădea să mănânce. 

Specialist în viaţa sălbatică şi realizator de televiziune în acest domeniu la Discovery Channel şi Channel 4, O’Shea a avut noroc că a rămas în viaţă după muşcătura cobrei regale, al cărei venin este atât de puternic, încât poate ucide şi un elefant. O’Shea a fost transportat la Worcester Royal Hospital. Medicii au spus că se află în stare stabilă şi că muşcătura şarpelui nu a avut efecte grave asupra pacientului, otrava neajungând în circuitul sanguin.

De pe patul de spital, realizatorul propriilor sale emisuni le-a vorbit admiratorilor, spunându-le că „a fost doar o ciupitură”, dar că a avut „mare noroc” că a scăpat doar cu atât.

Cobra regală este cel mai lung şarpe veninos din lume. Se întâlneşte în pădurile tropicale, în câmpiile din India, sudul Chinei şi sud-estul Asiei, în general. Culoarea lui se schimbă în funcţie de regiunea în care trăieşte. Veninul său poate ucide un elefant sau 20 de oameni.

Bob Lawrence, managerul parcului Safari West Midland, a relatat la rândul său că „animalul fusese hrănit înainte, în spaţiul său închis”, că O’Shea „a avut noroc” şi că avusese parte de „ciocniri” asemănătoare cu şarpele şi mai înainte. 

„Asemenea lucruri se întâmplă foarte, foarte rar. Lucrul cu animalele are partea lui de risc întotdeauna, dar există suficiente măsuri de siguranţă”, a  mai spus Lawrence. El a mai precizat că parcul deţine stocuri suficiente de ser anti-venin pentru toate muşcăturile de animale veninoase.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Pontul anului în imobiliare: cât costă ”Castelul Gelsor” din Piața Unirii. Blocul cu 8 etaje al lui Sorin Ovidiu Vîntu, scos din nou la licitație
Capital.ro
Interzis pentru proprietarii de apartamente. Președintele de bloc nu e obligat. Locatarii nu au niciun drept
Playtech.ro
Obiectul din bucătărie care duce la pierderea căldurii din casă. Nici nu îţi dai seama cât de mult scade temperatura în locuinţă
Adevarul
Cu cât se scumpesc gazele de la 1 aprilie. Furnizorii au început să afișeze ofertele
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Marius Tucă ar fi influențat repartizarea unui cunoscut jurnalist la o unitate SRI: ”Du cererea la Ministerul Apărării, las-o la intrare și vorbim”
MediaFlux
Românii săraci vor primi bani de Paște și Crăciun! Ce prevede noul proiect
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil